» » استقبال دانشجویان از نهمین دوره طرح دانشجومعلم قرآن کریم


17 اردیبهشت 1396
استقبال دانشجویان از نهمین دوره طرح دانشجومعلم قرآن کریم

نهمین دوره تربیت مربی دانشجو معلم قرآن کریم ویژه خواهران که از فروردین ماه ۹۶ در دانشگاه قرآن و حدیث شهرری آغاز شده و در روزهای پنج شنبه هرهفته برگزار می‌شود، با استقبال دانشجویان روبرو بوده است.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) طرح «دانشجو معلم قرآن کریم» عنوان برنامه‌ای در سطح دانشگاه‌های کشور است که از سال ۱۳۹۲ توسط سازمان فعالیت‌های قرآنی دانشگاهیان کشور در حال برگزاری است.در این طرح، دانشجویان آشنا با روخوانی و روان‌خوانی قرآن کریم پس از شرکت در آزمون ورودی و شرکت در جلسات آموزشی کوتاه مدت می‌توانند مدرک پایان دوره دریافت کنند و به عنوان مربی آموزش قرآن فعالیت نمایند. هدف از اجرای این طرح گسترش و توسعه معرفت قرآنی در میان دانشجویان، شناسایی استعدادهای بالقوه قرآنی در سطح کشور در بخش‌های مختلف قرآنی، فراهم کردن فضایی برای فعالیت دانشجویان علاقه‌مند قرآنی برای فعالیت‌های قرآنی و استفاده از روحیه پویا و شاداب جوانان دانشجو برای انتشار فرهنگ قرآنی در کشور عنوان شده است. دانشجویان با شرکت در این دوره‌ها می‌توانند از مزایایی مانند بهره‌مندی از مزایای کار دانشجویی، ایجاد زمینه‌های شغلی در مراکز قرآنی، دریافت گواهینامه آموزشی معتبر جهاددانشگاهی و حضور در کلاس‌های آموزشی رایگان بهره‌مند شوند. نهمین دوره تربیت مربی دانشجو معلم قرآن کریم ویژه خواهران از فروردین ماه ۹۶ در دانشگاه قرآن و حدیث شهرری واقع در حرم حضرت عبدالعظیم آغاز شده و در روزهای پنج شنبه هرهفته از ساعت ۸ صبح تا ۵ عصر در حال برگزاری است.

ارسال نشود///رضایتمندی دانشجویان از طرح دانشجو-معلم قرآن کریم در سطح بالایی است

 

زینب صفری، کارشناس اجرایی برگزاری دوره‌های دانشجو معلم قرآن کریم با اشاره به اهتمام سازمان فعالیت‌های قرآنی دانشجویان نسبت به فرهنگ‌سازی آموزش و انس با قرآن کریم در دانشگاه‌ها گفت: طرح دانشجو معلم از سال ۹۲ آغاز شد. هدف از راه‌اندازی این دوره این بود که دانشجویانی که روخوانی و روانخوانی و تجویدشان تا حدودی خوب است و می‌توانند قرآن را راحت و روان قرائت کنند را جذب کرده و فرآیند آموزش این افراد را در حدی که بتوانند به دیگران آموزش قرآن بدهند، تکمیل نماییم. به همین منظور کلاس‌هایی با موضوعات روش تدریس، روخوانی، روانخوانی، تجوید و تدبر گذاشتیم تا قرآن‌آموزان بتوانند طی ۶۴ ساعت آموزش و ۲۴ کلاس، این دوره را بگذرانند.

وی افزود: دانشجویانی که در مرحله اول آزمون قبول شدند و به دوره راه یافتند، دوباره بعد از ۸ جلسه در آزمون پایان دوره شرکت می‌کنند و در صورتی که در آزمون قبول شوند، مدرک تربیت معلم قرآن به ایشان تعلق می‌گیرد. در نهایت، این دانشجویان می‌توانند در خوابگاه‌ها، مساجد، حسینیه‌ها و پایگاه‌های بسیج که نیاز به معلم قرآن دارند تدریس کنند.

وی با اشاره به استقبال بالایی که دانشجویان از برگزاری این دوره داشته‌اند، خاطر نشان کرد: استقبال خیلی عالی بود. در تابستان فقط در دانشگاه علوم و حدیث شهر ری بالغ بر ۱۰۰ قرآن‌آموز در دوره شرکت کردند. بعد از تابستان هم این دوره سومین دوره‌ای است که در این دانشگاه برگزار می‌شود و در هر کلاس حدود ۳۰ نفر حضور داشته‌ و آموزش دیده‌اند.

ارسال نشود///رضایتمندی دانشجویان از طرح دانشجو-معلم قرآن کریم در سطح بالایی است

صفری در پاسخ به این پرسش که چه برنامه‌ای برای حفظ و استمرار فعالیت فارغ‌التحصیلان این دوره‌ها در نظر گرفته‌اید هم گفت: از سال ۹۴ با افرادی که در این دوره‌ها شرکت کرده بودند و در سراسر کشور که حدود ۶۰۰ نفر هستند، تماس گرفتیم و گفتیم هر مربی باید گزارشی از فعالیت‌های خودش تهیه و برای ما ارسال کند. در طی دو ماه، آنهایی که کلاس تشکیل داده بودند، گزارشی از عملکرد خود تهیه کردند و به انضمام عکس از کلاسهایشان برای ما ارسال کردند. ما نخبگان را به اردوی تکمیلی مشهد بردیم که شوق متقاضیان را بیشتر کرد. این سفر هم زیارتی بود هم سیاحتی بود. استادهایی هم که در اردوی مشهد ازآنها استفاده کردیم بسیار اساتید خوبی بودند.

مسئول برگزاری دوره دانشجو معلم قرآن کریم در خصوص نحوه گزینش و انتخاب اساتید این دوره‌ها نیز بیان کرد: اساتیدی که در مشهد از آنها استفاده کردیم از اساتید سطح بالا و باتجربه بودند.

وی افزود: کلاس پنجشنبه‌ها برگزار می‌شود و دانشجویان یک هفته فرصت دارند درس را تمرین کنند و تکالیفی که اساتید از آنها خواسته‌اند را ارائه بدهند. اما تابستان برنامه‌ها هر روز برگزار می‌شد. لذا در این دوره ما گفتیم چون کلاس‌ها فشرده است به صورت یک جلسه در هفته برگزار شود. باتوجه به اینکه همه شرکت‌کنندگان در این دوره دانشجو هستند و در کل هفته کلاس دارند به همین خاطر ضرورت دارد کلاس‌ها به صورت فشرده و یکروزه برگزار شود.

ارسال نشود///رضایتمندی دانشجویان از طرح دانشجو-معلم قرآن کریم در سطح بالایی است

 

استقبال بالای متقاضیان

تاکید شرکت‌کنندگان در این دوره آموزشی به تدریس موفق اساتیدی که در این دوره حضور دارند و میزان تبحر آنها در این زمینه، ما را بر آن داشت تا در ادامه گزارش گفت‌وگویی داشته‌ باشیم با خانم فاطمه احمدیان، که به عنوان یکی از مدرسین این دوره فعالیت می‌کند. وی که مدرس دوره تربیت مربی قران کریم از سازمان تبلیغات است، قریب ۱۴ سال است که در رشته‌های صوت و لحن پایه و تجوید سطح ۱ و ۲، روخوانی و روانخوانی و مفاهیم سطح ۱ تا ۳ به عنوان مدرس دوره‌های تربیت قران فعالیت می‌کند.

احمدیان ضمن معرفی این کلاس‌ها گفت: بنده در این دوره مدرس کلاس روش تدریس روخوانی و روانخوانی و روان‌شناسی تدریس یعنی نکاتی که در روانشناسی تدریس قرآن برای قرآن آموزان موثر و مفید است هستم. در حال حاضر از پایه روخوانی و روانخوانی شروع کرده‌ایم که کف قرائت‌ها و اولین پایه در قرائت قرآن کریم است. خوشبختانه از این دوره‌ها خیلی خوب استقبال شده. این دومین دوره است که با جهاد دانشگاهی همکاری می‌کنم.

نام:
ایمیل:
کد را وارد نمائید:
آدرس: تهران -خيابان انقلاب -خيابان قدس -خيابان بزرگمهر - پلاک 85 / تماس با ما : 66402882-66970775 پست الکترونيک: isqa.ir@gmail.com