» » پیشگامی در پزشکی نیازمند توجه به قرآن است


16 اسفند 1395
پیشگامی در پزشکی نیازمند توجه به قرآن است

ادریس گفت: مباحث پزشکی در قرآن مورد غفلت واقع شده است و ما با توجه به آیات قرآن می‌توانیم در علوم پزشکی پیشگام باشیم.

به گزارش ایسکا، عبدالمالک احمد ادریس، عضو هیئت علمی دانشگاه القضارف سودان، امروز ۱۶ اسفند، با موضوع «بررسی گیاهان دارویی در قرآن» در همایش بین‌المللی مطالعات میان‌رشته‌ای قرآن کریم، سخنرانی کرد. 
ادریس در آغاز سخنانش گفت: ما برخی از گیاهان دارویی را که در قرآن کریم ذکر شده‌اند، بررسی کردیم. این گیاهان مورد مطالعات علمی معاصر هم قرار گرفته است. هدف بیان ضرورت توجه به قرآن در درمان بیماری‌هاست. روش ما تحلیلی - توصیفی و تطبیقی است. مهم‌ترین نتیجه این است که خاصیت داروهایی که در قرآن ذکر شده توسط علم جدید اثبات شده است. بنابراین بر اساس نتایج این پژوهش قرآن کریم معجزه‌ای علمی است. 
وی افزود: در قرآن انواع مختلفی از گیاهان ذکر شده است. برخی از گیاهان به صراحت یاد شده و برخی از آنها در قرآن تصریح نشده اما در احادیث نبوی ذکر شده است. 
ادریس تصریح کرد: با بررسی قرآن کریم و تطبیق آن با پژوهش‌های علمی، مسلمانان قادر خواهند بود بار دیگر در پزشکی پیشگام باشند. این مطلب به‌نوبه خود می‌تواند دعوت به گرویدن به دین اسلام باشد. پس از بسیاری از آیاتی که نام گیاهان دارویی را ذکر شده است، مردم به تفکر و شکر دعوت شده‌اند. 
وی ادامه داد: گیاهان نقش اساسی را در زنجیره غذایی بازی می‌کنند. ترکیبات کربو هیدرات حاصل از گیاهان به تغذیه بشر تبدیل می‌شوند. خدای تعالی گیاه را منشأ تغذیه و درمان قرار داده است و این مسائل را ۱۴۰۰ سال پیش ذکر فرموده است. 
این استاد سودانی تصریح کرد: به خاطر غفلت از آیات قرآنی ما مباحث قرآن را در خصوص گیاهان فراموش کرده‌ایم و به سراغ داروهای شیمیایی رفته‌ایم که ناتوانی آنها امروز ثابت شده است. داروهای جدید تنها دردی خاص را درمان می‌کند و عوارض زیادی را در پی دارد. 

ادریس در پایان گفت: در قرآن از سیر، پیاز، موز، انار و انگور یاد شده است. گیاهان به دو دسته تقسیم شده‌اند که برای برخی رتبه ذکر شده و برخی تنها نام برده شده‌اند. این مسئله نشان می‌دهد که قرآن کریم برای نخستین‌بار به تقسیم‌بندی گیاهان دارویی پرداخته است. این مسئله نشان می‌دهد که گیاهانی که رتبه‌شان نام برده شده، بیشتر برای درمان به کار برده می‌شوند. گیاهانی که چند بار نام برده شده‌اند برای معالجه بیماری‌ها به کار برده شده و آثار مفیدتری دارند.

آدرس: تهران -خيابان انقلاب -خيابان قدس -خيابان بزرگمهر - پلاک 85 / تماس با ما : 66402882-66970775 پست الکترونيک: isqa.ir@gmail.com
تمامي حقوق اين سايت متعلق به سازمان فعاليتهاي قرآني دانشگاهیان کشور مي باشد. استفاده از مطالب اين پايگاه فقط با ذکر منبع مجاز مي باشد