» » اولين كرسي تلاوت و تدبر در دانشگاه شهركرد برگزار شد


4 اردیبهشت 1395
اولين كرسي تلاوت و تدبر در دانشگاه شهركرد برگزار شد
اولین برنامه از طرح هماهنگ «كرسي‌هاي تلاوت و تدبر»، به همت جهاددانشگاهي واحد چهارمحال و بختياري و همکاری سازمان فعالیتهای قرآنی دانشگاهیان کشور با حضور دانشجويان و استادان علاقه‌مند در سالن فارابي دانشگاه شهركرد برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی سازمان فعالیتهای قرآنی دانشگاهیان کشور، اولین برنامه از طرح هماهنگ «كرسي‌هاي تلاوت و تدبر» به همت جهاددانشگاهي واحد چهارمحال و بختياري، شامگاه دوشنبه ۳۰ فروردين‌‌ماه با حضور دانشجويان و استادان علاقه‌مند و با هدف ترویج و اشاعه‌ی فرهنگ تدبر در قرآن کریم در سالن فارابي دانشگاه شهركرد برگزار شد.
در ابتداي اين برنامه، وحيد خليلي اردلي، رئيس جهاد دانشگاهی چهارمحال و بختياري ضمن خيرمقدم به حاضران و مدعوين، به ارائه‌ی تاریخچه‌ای از جهاددانشگاهی از ابتداي تشكيل تاکنون پرداختند و به وظایف و فعالیت‌های اين نهاد در سه حوزه فرهنگي، پژوهش و فناوري و آموزش اشاره كرد.
رئيس جهاد دانشگاهی چهارمحال و بختياري تاكيد كرد: جهاددانشگاهي ماهيتاً يك نهاد فرهنگي است و نهال اين درخت پرثمر در زمين فرهنگ انقلاب اسلامي كاشته شده است.
در ادامه اين برنامه كه با حمايت سازمان فعاليت‌هاي قرآني دانشگاهيان كشور و با مشاركت فعال اداره امور قرآني چهارمحال و بختياري، كانون قرآن و عترت دانشگاه شهركرد و نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه فرهنگيان استان و در فضايي بسيار معنوي و با استقبال و توجه ويژه حاضران برگزار شد، آيات ۶۱ تا انتهاي سوره‌ی مبارکه‌ی فرقان توسط رامين قاسمي نژاد، قاری ممتاز استانی، تلاوت شد.
قاری ممتاز استانی در پایان تلاوت خود، با اشاره به سهولت يادگيري قرآن در رشته‌های مختلف در جامعه‌ی امروز، قاریان و حافظان قرآن کریم را به عمل واقعی به قرآن فرا خواند و بر اهمیت نقش عمل در کنار قرائت تاکید کرد.
در ادامه، ابوذر کارگر از مدرسين رسمي تدبر در استان، ابتدا توضيحاتي در مورد نحوه اجرا و اهداف و شرايط حضور در كرسي هاي تلاوت و تدبر ارائه كرد و سپس به بيان مفهوم تدبر و اهميت و ضرورت ترويج آن پرداخت و اشاره كوتاهي هم به آيات تلاوت شده كرد.
کارگر در ادامه عجین شدن با قرآن کریم را راه واقعی تحصیل سعادت دنیا و آخرت قلمداد کرد و سپس اظهار كرد: اولین مرحله‌ی در رابطه و انس با قران کریم، تلاوت است که خوشبختانه از سطوح عادی تا سطوح حرفه‌ای در کشور ما موجود است اما نکته ی مهم‌‌تر و مرحله‌ی بعد تدبر در قرآن کریم است که اگر تدبر همراه قرآن نباشد، به فرموده‌ی مقام معظم رهبری تلاوت تقریبا بدون هیچ فایده ‌ایست.
مدرس تدبر در قرآن سپس به بیان فرق تدبر و تفسیر قرآن پرداختند و افزودند: تدبر مانند شنا کردن در دریاست ولی تفسیر مانند غواصیست
وي عنوان كرد: تدبر برای فهم منظور قرآن و هدایت و جهت‌یابی با آنست ولی تفسیر برای فهم معنای دقیق اصطلاحات و قواعد و کشف رموز معنایی و لغوی قرآن است و روشیست که علماء در رابطه با قرآن از آن بهره می برند و به علومی مانند فقه، حدیث، ادبیات عرب وغیره نیازمند است در حالی که تدبر طبق دستور قرآن کریم وظيفه اي است که بر همه‌ی مردم واجب است و به علوم خاصی نیازمند نیست.
كارگر سپس به بیان تعريف تدبر و خصوصیات آن پرداخت و خاطر نشان کرد: تدبر،تفهم روشمند و هماهنگ ظاهر قرآن است
سخنران مدعو در كرسي تلاوت و تدبر گفت: اصولا کسی که تدبیر می‌کند ویژگی‌ها و اهداف خاصی را در نظر دارد که می خواهد مخاطب با آن‌ها به دقت آشنا شود.
وي افزود: اگر بخواهیم در بطن و ورای قرآن وارد شویم به قلمرو تفسیر ورود کرده و از تدبر در قرآن خارج می‌شویم.
وی در پايان، در تبیین روش تدبر در قرآن بیان داشت: تدبر باید با توجه به موقعیت و هدف آیات در مرحله نخست و توجه به موقعیت و هدف سوره در مرحله‌ی بعد و توجه به کل قرآن کریم در مرحله‌ی آخر صورت گيرد.
کارگر سپس با تقسیم کردن تدبر به تدبر ترتیبی و تدبر موضوعی افزود: سه گام برای نیل به تدبر در قرآن کریم لازم است که این سه گام عبارتند از: ۱- مطالعه‌ی آيات سوره برای فهم و آشنایی با مقصود و فضای کلی آیات ۲- دسته‌بندی و ساختاربندی آیات ۳- استخراج بحث هدایتی و جهت‌گیری آیات
مدرس تدبر در قرآن با اشاره به آيات تلاوت شده از سوره فرقان در اين كرسي، خاطرنشان كرد سوره ی فرقان دارای ۴ محور اصلی می باشد که آیات قرائت شده در راستای تبیین صفات مومنین راستیني است که به دنبال سعادتمند شدن و رستگاری هستند.
خاطرنشان مي گردد طرح هماهنگ «كرسي هاي تلاوت و تدبر» از تاريخ ۳۰ فروردين ماه ۹۵ روزهاي دوشنبه هر هفته به مدت چهار هفته از ساعت ۲۰:۳۰ تا ۲۲ در دانشگاه شهركرد برگزار مي‌شود.
آدرس: تهران -خيابان انقلاب -خيابان قدس -خيابان بزرگمهر - پلاک 85 / تماس با ما : 66402882-66970775 پست الکترونيک: isqa.ir@gmail.com
تمامي حقوق اين سايت متعلق به سازمان فعاليتهاي قرآني دانشگاهیان کشور مي باشد. استفاده از مطالب اين پايگاه فقط با ذکر منبع مجاز مي باشد