» » معرفی مرکز مطالعات میان‌رشته‌ای قرآن کریم


11 آذر 1396
معرفی مرکز مطالعات میان‌رشته‌ای قرآن کریم

سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور در طی دو سال اخیر، اقدام به تاسیس مرکز مطالعات میان‌رشته‌ای قران کریم کرده است که هدف از آن بهره‌برداری و به‌کارگیری روش‌های پژوهشی میان‌رشته‌ای قرآن کریم و بهره‌برداری از محققین جوان و نخبه در حیطه‌های متفاوت بوده است.

به گزارش روابط عمومی سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور، کارشناسان مرکز مطالعات میان‌رشته‌ای قرآن کریم در مصاحبه با متخصصان و همچنین در بررسی وضعیت علمی کشور با شناسایی خلأهای موضوعی پژوهشی به این نتیجه رسیدند که گروه‌هایی در حیطه مسائل اجتماعی، سلامت روانی ـ اجتماعی، علوم تربیتی و روش‌شناسی راه‌اندازی کنند.

هر کدام از گروه‌های نام برده شده، بر اساس تعریف و هدف خود، اقدام به جذب نیروهایی در سطح دکتری و کارشناسی ارشد در رشته‌های علوم تربیتی، علوم قرآنی، روانشناسی، جامعه‌شناسی کرده است. همچنین در راستای گسترش برنامه‌های پژوهشی سازمان، در طی سال‌های اخیر همایش‌های ملی و بین‌المللی برگزار شده که عناوین این همایش‌ها به شرح زیر است:

. اولین همایش بین‌المللی مطالعات میان‌رشته‌ای قرآن کریم

· همایش قرآن و سلامت(بجنورد)

· همایش ملی فرهنگ‌سازی و نظام‌سازی مطالعات قرآنی

همچنین این مرکز، مجموعه مقالات برگزیده در هر کدام از همایش‌های گفته شده را در قالب کتابچه منتشر کرده است. گروه‌های مرکز مطالعات میان‌رشته‌ای قران کریم کارگاه‌ها و نشست‌های گوناگونی را در راستای توانمندسازی نیروها و تمهید زمینه تحقق اهداف سازمان برگزار نموده که اهم عناوین آن به این شرح است:

· نشست خانواده و قرآن، با حضور غلامعلی افروز، استاد تمام دانشگاه تهران

· کارگاه روش‌شناسی کمی و کیفی، رضایی‌زاده، استاد دانشگاه شهید بهشتی

· نشست روش‌شناسی میان‌رشته‌ای، با حضور اکبرزاده، هیئت علمی جهاد دانشگاهی

بنابر این گزارش، این مرکز، در جهت گسترش فعالیت‌های پژوهشی خود از زمان ایجاد تاکنون، با مراکز و سازمان‌های پژوهشی دیگر همچون سازمان زیباسازی شهری، هلال احمر، بهزیستی، دانشکده علوم پزشکی دانشگاه ساوه، مرکز تحقیقات دین و طب دانشگاه تهران، مرکز تحقیقات پزشکی بقیه الله(عج)، تفاهم‌نامه امضا نموده است.

آدرس: تهران -خيابان انقلاب -خيابان قدس -خيابان بزرگمهر - پلاک 85 / تماس با ما : 66402882-66970775 پست الکترونيک: isqa.ir@gmail.com