» » محمدحسین یادگاری عنوان کرد: دستاوردهای حضور شهید تقوی در سازمان فعالیت‌های قرآنی


24 تیر 1396
محمدحسین یادگاری عنوان کرد: دستاوردهای حضور شهید تقوی در سازمان فعالیت‌های قرآنی

رئیس سابق جهاد دانشگاهی عنوان کرد: شهید تقوی از همه امکانات زمان مسئولیت خود برای پیشبرد فعالیت‌های قرآنی در سازمان استفاده کرد، دغدغه‌مندی ایشان باعث شد فعالیت‌های سازمان مبتنی بر ایجاد یک فرهنگ قرآنی باشد و این را به نحو احسن دنبال کردند.

به گزارش روابط عمومی سازمان فعالیتهای قرآنی دانشگاهیان کشور، محمدحسین یادگاری، رئیس سابق جهاد دانشگاهی در آستانه چهلمین روز شهادت حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمهدی تقوی، مدیرعامل سابق خبرگزاری ایکنا، درباه شخصیت این شهید، اظهار کرد: یکی از اصلی‌ترین عواملی که می‌تواند در پیشبرد اهداف فرهنگی در نظام جمهوری اسلامی مطرح شود؛ خودباوری مدیران و افرادی است که زیرمجموعه آنها هستند، همچنین خودباوری کسانی که قرار است برای آنها کار فرهنگی انجام شود، یعنی خود مردم. اگر این دو نیرو در کنار هم استحکام داشته باشند، صد درصد زمینه خوبی برای کارهای فرهنگی در کشور ایجاد می‌شود، اما آنچه اهمیت دارد این است که این دو قشر اعتقاد به کار فرهنگی داشته باشند و این مسئله‌ای است که مرحوم شهید تقوی به آن اعتقاد داشتند.
وی ادامه داد: از همان زمانی که ایشان مسئولیت سازمان فعالیت‌های قرآنی دانشگاهیان کشور را بر عهده داشت و نیز مدیرعامل خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) بودند، دغدغه بهتر اجرا شدن فعالیت‌های قرآنی در سراسر دانشگاه‌ها و نیز بهتر برگزار شدن مسابقات قرآن دانشجویان را داشتند و خوشبختانه به دلیل این دغدغه‌مندی که داشتند، کارهایشان هم به خوبی پیش می‌رفت.
جمعه////دستاوردهای حضور شهید تقوی در سازمان فعالیت‌های قرآنی
توجهات شهید تقوی در راستای اجرایی شدن اسناد و مصوبات فرهنگی
یادگاری گفت: موضوع دیگر این است که یک سری اسناد بالادستی داریم و در آنها پیرامون مباحث فرهنگی، به انجام کارهایی اشاره شده، از جمله این اسناد، سند مهندسی فرهنگی کشور است که زیر نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسیده و خوشبختانه سند جامع و خوبی در زمینه مسائل فرهنگی است، اما متاسفانه تا به حال به مرحله اجرایی نرسیده، شاید به این دلیل که نیازمند شرایط خاصی است و یا اینکه مدیران و مسئولان، اعتقادی به اجرایی شدن این سند ندارند.
وی افزود: حال آنکه مرحوم شهید تقوی در این زمینه نیز دغدغه‌مند بودند، و برای آنکه بتوانند منویات مقام معظم رهبری درباره مباحث فرهنگی و مصوبات و اسناد بالادستی نظام را در سازمان فعالیت‌های قرآنی به منصه ظهور و اجرایی شدن برسانند، تمام تلاششان را می‌کردند و دغدغه‌مندی ایشان در حدی بود که مایل بودند منویات مقام معظم رهبری پیرامون مسائل فرهنگی در سراسر دانشگاه‌ها به دانشجویان و اساتید ارائه شود.

رئیس سابق جهاد دانشگاهی، تصریح کرد: ایشان نیرویی جهادی بود که فعالیت‌های ایثارگری در دوران هشت سال دفاع مقدس هم داشتند و حاصل آن جانبازی ایشان در دوران دفاع مقدس بود. شهید سیدمهدی تقوی در تلاش بود که فعالیت‌های خود را در جهت حفظ ارزش‌های نظام جمهوری اسلامی پیش ببرد و این موضوع را در راس دستور کار خود داشتند و خوشبختانه در این مورد و برای حفظ دستاوردهای انقلاب اسلامی، دوست و آشنا نمی‌شناختند، یعنی حتی اگر دوستان نزدیک خودشان هم در خصوص دستاوردهای نظام جمهوری اسلامی، خطا و یا انحرافی داشتند، ایشان با تفکراتی که داشتند، تلاش‌های خوبی را انجام می‌دادند، در مقابل تفکرات شهید تقوی، تفکرات جریان‌های فتنه ۸۸، جریان‌های مخالف با منویات مقام معظم رهبری و تفکرات امام راحل(ره)، وجود داشت که ایشان با توجه به این مسئله، تلاش‌هایی برای مقابله با این جریانات فکری هم داشتند.
وی ادامه داد: این‌ها زمینه‌ها و مسیرهایی است که می‌توان گفت یک مسئول برای آنکه مسائل و مصوبات فرهنگی و اسناد بالادستی به مرحله اجرایی برسد، دنبال می‌کند و خوشبختانه این‌ها در مرحوم شهید تقوی، وجود داشت و ما آن را در حرکات و سکنات ایشان می‌دیدیم.

شهید تقوی مصداق این مصرع است؛ از آخر مجلس شهدا را چیدند
عضو هیئت علمی دانشگاه تربیت مدرس، با اشاره به دو بیت شعر معروف شاعر معاصر گفت: ایشان مصداق بارز این دو بیت شعر از شاعر معاصر، میلاد عرفان‌پور است که می‌گوید: «ما سینه زدیم بی‌صدا باریدند/ از هرچه که دم زدیم آن‌ها دیدند/ ما مدعیان صف اول بودیم/ از آخر مجلس شهدا را چیدند». آخر مجلس در انتهای این دو بیت مصداق شهید تقوی است، زمانی که نمایندگان مجلس شورای اسلامی در صحن مجلس حضور داشتند، از انتهای این ساختمان و از آخرهای مجلس شهدا انتخاب شدند و شهادت برای ایشان یک افتخار است، بحمدالله مرحوم شهید تقوی دنبال این مسئله بودند تا شهادت نصیبشان شود و وقتی می‌دیدند از دوستان و رفقای خودشان در دوران دفاع مقدس جا مانده‌اند، ابراز ناراحتی می‌کردند و بسیار علاقه‌مند بودند که هر چه زودتر به خیل عظیم شهدا و یارانشان بپیوندند که خوشبختانه این آرزوی ایشان به وقوع پیوست، ان‌شاءالله دست ما را هم بگیرند و از راهی که این بزرگواران ترسیم کردند عقب نمانیم.

دستاوردهای حضور شهید تقوی در سازمان فعالیت‌های قرآنی دانشگاهیان کشور
وی با تاکید بر اینکه شهید تقوی از همه امکانات زمان مسئولیت خود برای پیشبرد فعالیت‌های قرآنی در سازمان فعالیت‌های قرآنی دانشگاهیان کشور استفاده کرد، گفت: حجت‌الاسلام والمسلمین شهید تقوی، یک مدیر و تلاشگری موفق در مسیر اجرایی شدن منویات مقام معظم رهبری درباره مسائل فرهنگی نظام جمهوری اسلامی در سازمان فعالیت‌های قرآنی دانشگاهیان کشور بود. خوشبختانه شهید تقوی در مسئولیتی که به ایشان داده شده بود، تا آخرین وجه آن، چه از نظر مالی و چه از نظر جایگاهی، تلاش می‌کردند این اقدامات در این سازمان به نحو مطلوب اجرایی شود، حتی در سمت مدیرعامل خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) هم، تمام تلاششان این بود که تمام فعالیت‌ها مبتنی بر ایجاد یک فرهنگ قرآنی در سازمان باشد و این را به نحو احسن دنبال کردند.

مهم‌ترین و شاخص‌ترین روحیه شهید تقوی
رئیس سابق جهاد دانشگاهی با اشاره به روحیه دغدغه‌مندی شهید تقوی، تصریح کرد: همانطور که پیش‌تر اشاره کردم، مرحوم شهید تقوی دلسوز نظام و دغدغه‌مند در راستای حفظ ارزش‌های مقدس نظام جمهوری اسلامی بودند و برای پیاده شدن منویات امام خمینی(ره) و رهنمودهای مقام معظم رهبری، تلاش می‌کردند و مایل بودند که در سازمان فعالیت‌های قرآنی منویات این دو بزرگوار، همچنین تمام همت‌شان این بود که با توجه به سخنان گرانمایه پیامبر گرامی اسلام(ص) و اهل بیت گرانقدرشان(ع) فرهنگ ناب محمدی(ص) در سازمان فعالیت‌های قرآنی دانشگاهیان کشور، توسعه و ترویج یابد و به دنبال آن، این دغدغه را داشتند که لحظه‌ای از این طرز تفکر خارج نشوند.
وی ادامه داد: خوب کار می‌کردند، و دغدغه‌مندی ایشان باعث شد جلسات خوبی را در زمینه فعالیت‌های قرآنی برپا کنند. در زمانی که مسئولیت جهاد دانشگاهی را بر عهده داشتم، یکی از کارهای خوبی که خاطرم هست، در زمانی که ایشان تصدی ریاست سازمان فعالیت‌های قرآنی دانشگاهیان کشور را عهده‌دار بودند، مایل نبود که یک نفر به ایشان تذکر دهد و یا دنبالشان باشد تا فعالیت‌های قرآنی سامان یابد و یا به نحو مطلوب پیگیری شود و این دغدغه ما را پیرامون فعالیت‌های قرآنی با کارکرد خوبشان در این سازمان کم کردند.

آدرس: تهران -خيابان انقلاب -خيابان قدس -خيابان بزرگمهر - پلاک 85 / تماس با ما : 66402882-66970775 پست الکترونيک: isqa.ir@gmail.com
تمامي حقوق اين سايت متعلق به سازمان فعاليتهاي قرآني دانشگاهیان کشور مي باشد. استفاده از مطالب اين پايگاه فقط با ذکر منبع مجاز مي باشد