« هو اللطیف »


يكي از نوآوريهاي خمینی کبیر، تلفيق حاكميت خدا با شيوه هاي رايج دموكراسي بود. او آنچنان اين دو مقوله به ظاهر متعارض را درهم آميخت كه گويي هيچيك بدون آن ديگري ، نمي تواند آرمان انقلاب اسلامي را محقق سازد.تأمل در ظرائف گفتارهاي امام(ره) نشان مي دهد كه جايگاه مردم در نظامي كه او پايه گذاري كرد ، نه يك جايگاه تشريفاتي، بلكه يك جايگاه اصيل است. چنانچه گزارشهاي تاريخي نشان مي دهد ، در آستانه پيروزي انقلاب اسلامي ، عده اي پيشنهاد ايجاد يك حكومت خلافتي را به امام دادند . (يعني حكومتي شبيه حكومت خلفاي اسلامي در صدر اسلام) ولي امام آن را به شدت نفي كرد و بر جمهوريت اين نظام اسلامي تأكيد نمود. وي تركيب جمهوري دموكراتيك اسلامي را نيز بر نمي تابيد و آن را توهين به اسلام مي دانست چرا كه معتقد بود ، دموكراسي در متن اسلام وجود دارد و نيازي به افزودن اين صفت نمي باشد.


اين تفكر در دوران بلوغ نظام اسلامي ، تحت عنوان مردمسالاري ديني توسط مقام معظم رهبري تبيين گرديد و بارها توسط ايشان مورد تأييد قرار گرفت.


مسابقة حاضر، به منظور آشنائي بيشتر شما عزيزان با انديشة مردمسالاري ديني به عنوان« ميراث ماندگار» طراحي شده است و گلچيني از مجموعه اي وسيع از بيانات امام خميني(ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامي می باشد.


از عزيزاني كه به حداقل 17 پرسش از 20 پرسش مسابقه، پاسخ درست داده باشند، به قيد قرعه تقدیر خواهد شد و به علاوه از بين دانشجويان شركت كننده از هر يك از استانهاي 31 گانه كشور نيز، به قيد قرعه، يك نفر از هر استان برگزیده می شود. بر اين اساس، به 50 نفر از عزيزان شركت كننده، جايزة ويژه مسابقه، شامل "لوح تقدير به همراه يك ميليون ريال بن كتاب" اهداء خواهد گرديد.


معاونت فرهنگي، اجتماعي و دانشجويي
    دانشگاه جامع علمی کاربردی      


1- شرکت در این مسابقه برای عموم دانشگاهیان آزاد است.


2- نمره منفی به این سوالات تعلق نمی گیرد.


3- پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی می باشد.


4- سوالات هر کاربر متفاوت می باشد.


5- مهلت شرکت در مسابقه تا تاریخ 15/12/90 می باشد.


6- به 50 نفر از برگزیدگان ،بن کتاب یک میلیون ریالی اهدا خواهد شد.


7- منبع مورد استفاده برای پاسخگویی به سوالات را از اینجا دریافت نمایید


مشخصات شرکت کننده :

نام:*   نام خانوادگی:*   کد ملی:*  
استان:*   مقطع تحصیلی:*   شماره تماس منزل همراه کد:*  
تلفن همراه :*   پست الکترونیکی: نام دانشگاه:*  
رشته تحصیلی:*   عنوان :*  

                  کد امنیتی را وارد کنید