» » » رک‌گويى و ناهمراهی در نادرستی؛ معیار گزيده‌ترین همكاران


28 شهریور 1396
رک‌گويى و ناهمراهی در نادرستی؛ معیار گزيده‌ترین همكاران

از منظر امام علی (ع) گزيده‌ترین همكاران در مدیریت‌های ارشد و كلیدى، كسانى‌اند که دو ویژگی داشته باشند: رک‌گويى؛ و ناهمراهی در نادرستی.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، مصطفی دلشاد تهرانی در تبیین گزیده‌ترین مسئولان و همکاران از منظر امیرالمؤمنین(ع) می‌نویسند: امیرمؤمنان علی(ع) در عهدنامه مالک اشتر دربارۀ گزیده ترین مسئولان و همکاران چنین فرموده است: «ثُمَّ لْيَكُنْ آثَرُهُمْ عِنْدَکَ أَقْوَلَهُمْ بِمُرِّ الْحَقِّ لَکَ وَ أَقَلَّهُمْ مُسَاعَدَةً فِيمَا يَكُونُ مِنْکَ مِمَّا كَرِهَ اللّهُ لاَِوْلِيَائِهِ»

یعنی آن گاه بايد گزيده‌ترِین آنان نزد تو كسى باشد كه سخن تلخ  و صریح حق را به تو بيش تر گويد، و در كارى كه از تو سر مى‌زند و از جمله كارهايى باشد كه خدا آن را براى دوستان خود نمى پسندد، از همگان كم تر تو را يارى كند.

اميرمؤمنان على (ع) گزيده ترين مسئولان و همكاران را كسانى معرفى كرده است كه سخن حق را، هرچند تلخ، بيش از هركس بيان كنند، و آن جا كه مسئولى به سوى تصميم و اقدامى نادرست پيش مى رود، كم ترين همراهى را با او بنمايند، و در تصميم و كار نادرست همراهى نكنند.

از منظر امام على(ع) گزيده‌ترين همكاران در مديريت‌هاى ارشد و كليدى، كسانى‌اند که دو ويژگى داشته باشند: رگ گويى؛ و ناهمراهى در نادرستى.

همكار مطلوب كسى نيست كه بله قربان گو، مطيع و سازشكار باشد، بلكه اشخاص رک‌گو، مستقل و راست‌كردار كه به تصميم‌هاى غلط و اقدامات نادرست و خلاف مصالح اجتماعى و سازمانى تن نمى‌دهند، مطلوب‌ترين همكاران‌اند.

چنين كسان خيرخواهانِ مردم و سازمان، و بهترين ياور براى زمامداران و مديران اند، چنان که در بیانی در غررالحکم این طور وارد شده است: «إِنَّمَا يُحِبُّکَ مَنْ لاَ يَتَمَلَّقُکَ، وَ يُثْنِي عَلَيْکَ مَنْ لاَ يُسْمِعُکَ».

كسى تو را به درستى دوست مى دارد كه به تو تملّق نگويد؛ و كسى در حقيقت ثناى تو گفته است كه سخنان خوشايند بى اساس به گوشت نرساند.

خداوند به ما توفیق فهم درست عهدنامه مالک اشتر و بهره گرفتن از آن در میدان عمل را عنایت کند . إن شاء الله


آدرس: تهران -خيابان انقلاب -خيابان قدس -خيابان بزرگمهر - پلاک 85 / تماس با ما : 66402882-66970775 پست الکترونيک: isqa.ir@gmail.com