» » » بیجندی: جای خالی وزارت علوم در کارورزی فارغ التحصیلان دانشگاهی


13 شهریور 1396
بیجندی: جای خالی وزارت علوم در کارورزی فارغ التحصیلان دانشگاهی

رئیس سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان جهاد دانشگاهی با گلایه از عدم حضور وزارت علوم در عرصه کارورزی فارغ‌التحصیلان، عنوان کرد: بار وزارت علوم در عرصه اشتغال دانش‌آموختگان را سایر وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها به دوش می‌کشند.

محمدصادق بیجندی، رئیس سازمان تجاری‌سازی فناوری و اشتغال دانش‌آموختگان جهاد دانشگاهی، در چهل و سومین نشست علمی و تخصصی در حوزه تجاری‌سازی فناوری، اشتغال و کارآفرینی دانشجویان و دانش‌آموختگان که با موضوع تحلیل و بررسی دوره کارورزی (برنامه اشتغال فراگیر ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی) برگزار شد، اظهار کرد: جای وزارت علوم در حوزه کارورزی فارغ‌التحصیلان دانشگاهی خالی است. این طرح‌ها باید در دانشگاه‌ها دنبال شود، متاسفانه رد پایی از وزارت علوم در این عرصه دیده نمی‌شود. این مجموعه باید به اهمیت نقش خود در فرایند پس از آموزش هم توجه کند.
وی ادامه داد: ارتباط دانشگاه با صنعت ‌و جامعه قطع است، وزارت علوم، اولویت یک کشور ما نیست و این مجموعه کاری با جامعه ما و صنعت ما ندارد.
بیجندی با بیان اینکه وزارت کار بار وزارت علوم در عرصه اشتغال فارغ‌التحصیلان را به دوش می‌کشد، گفت: همه تیرها سمت وزارت کار است، این نگاه که اشتغال به ما ربطی ندارد باید از آموزش عالی و مجموعه وزارت علوم رخت بربندد.
وی با بیان این مطلب که آموزش‌ها نباید صرفا فرد تئوریک‌محور پرورش دهد، افزود: دانش آموخته دانشگاهی باید با سه قابلیت؛ دانش، نگرش خوب و مهارت خوب وارد بازار کار شود، وزارت علوم در هیچ‌یک از این سه مورد کار خود را به درستی انجام نداده است.
رئیس سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان جهاد دانشگاهی گفت: جای وزارت علوم در ستاد اقتصاد مقاومتی خالی است، باید با همیاری وزارت کار، وزارت ورزش و جوانان و وزارت علوم، کارورزی دانش آموختگان سامان یابد.
وی افزود: وزارت علوم باید پاسخگو باشد از میان ۶۰ هزار دانشجو و فارغ التحصیل دکتری در کشور، برای چه تعداد اشتغال ایجاد کرده؟ طبق آمار، هر دانشجوی دکتری، حدود یک میلیون دلار از آموزش عمومی تا مقطع دکتری هزینه دارد. در سال مجموعا ۲ هزار نفر جذب هیئت علمی می‌شوند، مابقی چه؟!
بیجندی گفت: چه تعداد از پایان نامه‌ها و رساله‌های دانشگاهی کاربردی هستند؟ این‌ها سوالاتی است که از وزارت علوم داریم.
وی افزود: به عنوان نماینده جهاد دانشگاهی، اعلام آمادگی می‌کنم و به عنوان سرباز نظام در خدمت نظام در حوزه اشتغال خواهم بود.

نام:
ایمیل:
کد را وارد نمائید:
آدرس: تهران -خيابان انقلاب -خيابان قدس -خيابان بزرگمهر - پلاک 85 / تماس با ما : 66402882-66970775 پست الکترونيک: isqa.ir@gmail.com