» » » عیسی منصوری: افزایش تطابق رشته‌ها متناسب با نیاز بازار کار/ اشتغال فارغ‌التحصیلان رصد می‌شود


13 شهریور 1396
عیسی منصوری: افزایش تطابق رشته‌ها متناسب با نیاز بازار کار/ اشتغال فارغ‌التحصیلان رصد می‌شود

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه رشته‌ها و محتوای آموزشی باید با بازار کار تطابق داشته باشد، عنوان کرد: طبق هماهنگی با وزارت علوم چند برنامه دنبال خواهد شد تا نهایتا به اصلاح نظام آموزش عالی کشور برسیم.

چهل و سومین نشست علمی و تخصصی در حوزه تجاری‌سازی فناوری، اشتغال و کارآفرینی دانشجویان و دانش‌آموختگان با موضوع تحلیل و بررسی دوره کارورزی (برنامه اشتغال فراگیر ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی) با حضور عیسی منصوری، معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و محمدصادق بیجندی، رئیس سازمان تجاری‌سازی فناوری و اشتغال دانش‌آموختگان جهاد دانشگاهی، صبح امروز دوشنبه، ۱۳ شهریورماه جاری، در سالن کنفرانس این سازمان (ستفا) برگزار شد.
معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در این نشست علمی با بیان اینکه تلاش می‌شود بازار کار مدیریت شود، اظهار کرد: جمعیت دانشجویی کشور ظرف مدت نه‌چندان زیادی، از حدود بیش از یک میلیون نفر به حدود ۵ میلیون نفر رسید و این در حالی است که از سال ۹۳، از میان جمعیت فعال کشور، حدود ۷۵ درصد جمعیت کشور که وارد بازار کار شده‌اند، از بین فارغ‌التحصیلان دانشگاهی بوده‌اند.
وی ادامه داد: بیشترین تمرکز دولت‌ها، این بود که رشد اقتصادی اتفاق بیفتد، حتی اگر رشد اقتصادی اتفاق بیفتد لزوما به این معنی نیست که اشتغال اتفاق بیفتد و دیگر آنکه می‌شود در حوزه‌های دیگری اشتغال ایجاد کرد.
منصوری با بیان اینکه وقتی می‌گوییم نرخ رشد اقتصاد منفی است، در همه حوزه‌ها منفی نیست، گفت: رویکرد ما این است که اشتغال ایجاد شود، به طوری که معیشت مردم تامین شود؛ بنابراین به سمت بخش غیررسمی و بنگاه‌های خرد رفته‌ایم که البته اشتغال در این حوزه ایجاد شده، اما با کیفیت بالایی نبوده است.
وی با اشاره به سیاست‌های برنامه ششم جهت رشد اقتصادی و پایین آوردن نرخ بیکاری تا حدود ۸ درصد، افزود: برای اینکه بتوانیم در کوتاه‌مدت اشتغال را ایجاد کنیم، طرح اشتغال فراگیر را به تصویب رساندیم و به همین منظور چند سیاست فعال بازار کار را در دستور کار داریم، از جمله این سیاست‌ها؛ حمایت و تسهیل در یافتن شغل است، در این زمینه سامانه کاریابی و سامانه ملی مشاغل را با کمک جهاد دانشگاهی راه‌اندازی خواهیم کرد. سیاست دیگر آموزش نیروی کار است و دیگر آنکه مشوق‌های کارفرمایی و کارگری لحاظ شود، از جمله قائل شدن یارانه دستمزد برای استان‌هایی که نرخ بیکاری بالایی دارند، حمایت از خوداشتغالی، تامین مالی و ایجاد کسب و کار و آخرین سیاست اشتغال مستقیم در بخش دولتی است.
معاون وزیر کار با بیان اینکه ساختار آموزش عالی ما متمرکز و دولتی است، گفت: در دنیا ۳ نوع ساختار آموزش عالی وجود دارد؛ ساختار متمرکز و دولتی، لیبرال و نئولیبرال و نظام مبتنی بر مشارکت بخش‌های دولتی و خصوصی که نتیجه ساختار آموزشی متمرکز و دولتی؛ تولید انبوه استاندارد فارغ‌التحصیل است که پژوهش‌محور نیستند و آموزش‌محورند و کاربردی‌محور نیستند و تئوری‌محورند.
وی با بیان اینکه در حوزه کارورزی فارغ‌التحصیلان با وزارت علوم هماهنگی‌هایی شده، افزود: در این زمینه با همکاری وزارت علوم چندین برنامه دنبال خواهد شد، در کوتاه‌مدت، افزایش تطابق رشته فعالیت‌ها و محتوای آموزشی متناسب با نیازهای بازار کار را خواهیم داشت، برنامه ما در میان‌مدت، رصد افرادی است که فارغ‌التحصیل دانشگاه هستند و اینکه اکنون در کجا مشغول کارند؟ این امر سبب می‌شود بتوانیم پیش‌بینی کنیم در آینده چه رشته‌هایی در کشور نیاز داریم و برنامه ما در درازمدت، اصلاح نظام آموزش عالی است.
منصوری گفت: موجی ایجاد شده مبنی بر اینکه سهم بانوان در اشتغال افزایش یابد، برابر آمار نرخ مشارکت بانوان در اشتغال پایین و نرخ فارغ‌التحصیلان این قشر بالاست، البته باید به این امر توجه کرد که مشاغل بر اساس توانمندی‌های افراد و اقشار جامعه توزیع می‌شود.
معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره توجه به فارغ‌التحصیلان رشته‌های علوم انسانی در حوزه کارورزی و اشتغال، عنوان کرد: از نظر ما فرقی میان رشته‌های علوم فنی، علوم انسانی و حتی پزشکی نیست. در این حوزه، ۱۵ کریدور اصلی گردشگری کشور مشخص شده که در هر کدام نقاط متعددی وجود دارد و این‌ها زمینه اشتغال فارغ‌التحصیلان مسلط به رشته‌های علوم انسانی، از جمله تاریخ، جغرافیا، گردشگری و ... را فراهم می‌کند.
وی افزود: در حوزه علوم انسانی باید فضای گفتمانی به وجود بیاید، در این زمینه سامانه‌ای داشتیم که سال گذشته تحت تاثیر فضای انتخابات بسته شد.
وی در پایان با اشاره به همکاری با جهاد دانشگاهی گفت: به دلیل فقدان سازمان‌های توسعه‌ای در کشور، جهاد دانشگاهی می‌تواند در این عرصه نقش خوبی ایفا کند. طرح‌های مشترکی با جهاد دانشگاهی دنبال می‌کنیم از جمله آنها توسعه مشاغل خانگی و ایجاد سامانه‌های ملی است.
در این نشست علمی، طرح «کاج؛ کارانه اشتغال جوانان» ارائه شد که طرحی مشترک میان دفتر سیاست‌گذاری و توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و ستفا (سازمان تجاری سازی فناوری و اشتغال دانش آموختگان جهاد دانشگاهی) است که از جمله اهداف آن؛ مهارت‌آموزی دانش‌آموختگان و جوانان کارجو است و به دنبال آن است فرهنگ استفاده از دانش‌آموختگان توسط کارفرمایان نهادینه شود.

نام:
ایمیل:
کد را وارد نمائید:
آدرس: تهران -خيابان انقلاب -خيابان قدس -خيابان بزرگمهر - پلاک 85 / تماس با ما : 66402882-66970775 پست الکترونيک: isqa.ir@gmail.com