» » » مراسم آغاز سال تحصیلی جامعه المصطفی(ص) برگزار شد


19 شهریور 1396
مراسم آغاز سال تحصیلی جامعه المصطفی(ص) برگزار شد

مراسم آغاز سال تحصیلی جامعه المصطفی العالمیه(ص) امروز ۱۶ شهریور ماه با حضور طلاب غیرایرانی، و آیات مقتدایی و اعرافی برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) در ابتدای این مراسم حجت‌الاسلام و المسلمین علی عباسی، معاون آموزش المصطفی در سخنانی با اشاره به شعار امسال جامعه المصطفی، که تحول نظام جامع آموزشی و مرجعیت علمی و معرفتی این نهاد بین‌المللی است تصریح کرد: نظام آموزشی جاری و فعلی المصطفی از نوعی پیشگامی و پیشتازی در عرصه علوم انسانی و اسلامی برخوردار است و المصطفی با تلاش های اساتید و مدیران توانسته است در این عرصه تراز ویژه ای را برای خود ثبت کند.
وی تنوع رشته‌ای برای طلاب را از ممیزات نظام آموزشی در جامعه المصطفی(ص) برشمرد و  بیان کرد: نظام جاری دارای تنوع آموزشی قابل قبول با بیش از ۱۵۰ رشته علمی و آموزشی و تحقیق و پایان نامه نگاری به روش استاندارد و دارای مدرک رسمی و پذیرفته شده است همچنین دوره های مختلف حضوری و غیرحضوری داریم و بیش از ۲۲۰ گروه آموزشی مشغول فعالیت علمی هستند.
در ادامه این مراسم شایسته‌خو، نماینده طلاب برتر در میان بانوان در سخنانی گفت: قرآن علم را نور و جهل را ظلمت می داند و فرموده است که مطلقا نور بر ظلمت رجحان دارد.
وی با بیان ایکه علم نافع علمی است که هرگز نمی میمرد تصریح کرد: علمی که حتی صاحب آن در دنیا نباشد ولی باقی بماند علم نافع خواهد بود؛ علمی که مرکب و قلم و علم او را با خون شهید می سنجند؛ علمی که مداد عالمش افضل من دماء شهداست.
شایسته خو اظهار کرد: علمی که از قرآن و حدیث سرچشمه می گیرد همیشه و همچنان زنده است؛ امام صادق(ع) در روایتی توصیه اکید فرموده اند که اگر کسی علم را برای خدا بیاموزد؛ برای خدا به آن عمل کند و برای خدا به دیگران بیاموزد در مقامات بلند آسمان او را عظیم می دارند بنابراین محور نافع بودن علم جلب رضایت الهی است.
وی افزود: در روایت دیگری فرموده اند که علماء شیعه مرزبانان دین هستند؛ علما در لبه مرز شیطان و لشکریانش واقع شده اند و مانع حمله شیاطین و دشمنان به مومنان می شوند و از حریم دل ها محافظت می کنند و مانع رخنه دشمنان دین در عقاید شیعیان می شوند.
همچنین طاهر عباس، نماینده طلاب برتر برادران نیز در سخنانی گفت: ماده شکر در قرآن بیش از ۷۰ مرتبه بیان شده است و خدا وعده داده که شکر نعمت موجب ازدیاد نعمات است.
وی افزود: انسان باید در مقابل استاد تواضع داشته باشند و حتی در برخی روایات است که استاد هم باید متخلق به اخلاق حسنه و متواضع باشد تا بتواند الگوی مناسبی برای شاگردان خود باشد.
در ادامه این مراسم آیات مقتدایی و اعرافی نیز به ایراد سخن پرداختند؛ آیت الله مقتدایی بر لزوم اخلاص در نیت تاکید کرد و گفت: در روایات بیان شده اگر کسی علم را برای رضایت خدا و خالصانه کسب کند مشمول عنایات خاصه الهی خواهد شد. 
مقتدایی تاکید کرد: برخی مانند آیت الله العظمی بروجردی می فرمودند که والله من یک قدم برای مرجعیت برنداشتم و تکلیف بر دوش من گذاشته شده است.
آیت الله اعرافی نیز در سخنانی عنوان کرد: المصطفی باید به جایی برسد که دارای مرجعیت علمی و معرفتی در سراسر دنیا باشد همچنین طرح تحول در نظام آموزشی نیز باید با قدرت انجام شود تا پاسخگویی بیشتر به نیازهای روز و تنوع رشته ای بیشتری انجام شود.
اعرافی اظهار کرد: المصطفی دچار تنگناهای فراوان مالی است و همه باید با نگاه اقتصاد مقاومتی و تحمل و قناعت برنامه ها را به پیش ببریم.
نام:
ایمیل:
کد را وارد نمائید:
آدرس: تهران -خيابان انقلاب -خيابان قدس -خيابان بزرگمهر - پلاک 85 / تماس با ما : 66402882-66970775 پست الکترونيک: isqa.ir@gmail.com