» » » فعالیت‌های قرآنی؛ مهم‌ترین اولویت فرهنگی دانشگاه آزاد


19 شهریور 1396
فعالیت‌های قرآنی؛ مهم‌ترین اولویت فرهنگی دانشگاه آزاد

ولایتی در پاسخ به پرسش خبرنگار ایکنا مبنی بر اینکه مهم‌ترین اولویت فرهنگی دانشگاه آزاد چیست و در خصوص فعالیت‌های قرآنی دانشگاه چه اهتمامی خواهید داشت؟ گفت: فعالیت‌های قرآنی و اهتمام به ترویج فرهنگ اسلامی ایرانی، مهم‌ترین اولویت فرهنگی دانشگاه آزاد است و معاونت فرهنگی دانشگاه در این زمینه برنامه‌ریزی‌های خوبی داشته است.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا)، نشست خبری علی‌اکبر ولایتی، رئیس هیئت موسس و هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی، در آستانه آغاز سال تحصیلی، صبح امروز چهارشنبه، ۱۵ شهریورماه جاری، در محل ساختمان فرهیختگان (مجموعه رسانه‌ای دانشگاه آزاد)، با حضور اصحاب رسانه و مطبوعات برگزار شد.
در این نشست خبری که با تاخیر یک‌ساعته آغاز شد، ولایتی با تبریک میلاد امام هادی(ع) و اعیاد قربان و غدیر اظهار کرد: دانشگاه آزاد اسلامی، یکی از پدیده‌های مهم بعد از انقلاب بوده و هست که با نظر حضرت امام(ره) تاسیس شد و همان‌طور که بارها گفته شده دانشگاه آزاد بزرگترین دانشگاه حضوری دنیاست.
وی با اشاره به نقش مرحوم هاشمی و خدمات وی به این دانشگاه، ادامه داد: طی ۳۰ سال خدمات زیادی انجام شده و افراد زیادی در این زمینه نقش داشتند. همچنین مقام معظم رهبری عنایت خاصی به این دانشگاه در جهت ارتقای کیفیت آن دارند.
ولایتی گفت: این دانشگاه نه خصوصی است، نه دولتی و نه انتفاعی، متعلق به مردم است و فراگیرترین دانشگاه است، چرا که هر جا امکان ایجاد شعبه‌ای بوده، یک شعبه از دانشگاه آزاد ایجاد شده است.
وی افزود: تلاش مدیریت جدید و هیئت امنا و ریاست جدید این دانشگاه بر این است که به ارتقای کیفی دانشگاه بپردازیم و جهت‌گیری دانشگاه در جهت آن چیزی که مطلوب نظام و رهبری است باشد.
ولایتی جذب استعدادهای درخشان را هدف دانشگاه آزاد خواند و گفت: باید کاری کرد آن افراد مستعدی که به واسطه مشکلات اقتصادی از تحصیل محروم بوده‌اند، فرصت تحصیل پیدا کنند، اصرار ما این است که متناسب با شرایط اقتصادی افراد مستعد، تسهیلات لازم در رشته‌های مختلف آموزش عالی را فراهم کنیم تا دیگر شاهد این نباشیم که مشکل اقتصادی مانع تحصیل افراد باشد.

جذب نخبگان در دانشگاه آزاد
رئیس هیئت موسس دانشگاه آزاد یادآور شد: از جمله آرمان‌های جمهوری اسلامی از ابتدا همان‌گونه که بر لسان همه بزرگان بوده و کمتر جنبه عملی به خود یافته، جذب نخبگان است، بالتبع اقداماتی در این زمینه از سوی معاونت علمی ریاست جمهوری انجام شده اما کافی نیست.
وی ادامه داد: دانشگاه آزاد، بورسیه کردن افراد مستعد و نخبه را هدف خود قرار داده که از جمله نتایج آن؛ جلوگیری از فرار مغزها و جذب آنها از سوی بیگانگان است و دیگر آنکه آینده‌سازان دانشگاه آزاد و اعضای هیئت علمی از میان همیت افراد بورسیه‌ای و مستعد خواهند بود.
ولایتی با اشاره به لزوم توجه به مسائل فرهنگی در دانشگاه افزود: بدون تردید فرهنگ اسلامی و ایرانی باید نصب‌العین ما باشد، در حوزه فرهنگ در دانشگاه، نمی‌توان و نباید از این مسائل غافل شد. این انقلاب، انقلابی فرهنگی و عقیدتی است و بر همین اساس دستاوردهای عظیمی در بحث احیای ارزش‌های اسلامی داشته، آراء و اقبال جامعه ما هم به این سمت بوده است.
وی با بیان این نکته که نظر و آراء مردم باید در دانشگاه مورد توجه باشد، گفت: حضور پر شور مردم در انتخابات و استمرار آن، نشان از افزایش اقبال مردم به نظام و حتی نسلی است که انقلاب را ندیده، تاکید ما این است در دانشگاه نیز حداکثر توجه به نظر و آراء مردم مدنظر قرار گیرد.
ولایتی ادامه داد: می‌خواهیم به جایی برسیم که انتخاب نخست متقاضیان دانشگاه و داوطلبان کنکور، دانشگاه آزاد باشد، این هدف دور از دسترس نیست. این نیازمند آن است که ارتقای سطح کیفی دانشگاه به حد مطلوب و بالاتر از آن برسد و به آنچه مردم استحقاق آن را دارند برسیم.
ولایتی در ادامه این نشست به پرسش‌های خبرنگاران خبرگزاری‌ها و مطبوعات پاسخ داد.
وی در خصوص صندلی‌های خالی دانشگاه آزاد، یادآور شد: جزء افتخارات جمهوری اسلامی است که همه دانشگاه‌های دولتی، آزاد و غیرانتفاعی توسعه یافته، این ارتقا و در کنار آن کاهش رشد جمعیت ما را با صندلی‌های خالی در دانشگاه‌ها نه فقط دانشگاه آزاد مواجه کرده است.
ولایتی ادامه داد: چاره حل این مشکل آن است که برخی رشته‌های دانشگاهی که بازار کار ندارند، حذف یا جایگزین شوند. زیرا دانشجو فارغ‌التحصیل می‌شود اما در بازار کار و در رشته‌ای که درس خوانده، جایگاهی ندارد. در این زمینه با موافقت وزارت علوم قرار است برخی رشته‌ها جایگزین برخی دیگر شوند و عناوین رشته‌ها تغییر کند، هرچند صندلی خالی مشکل عمومی همه دانشگاه‌هاست و از نگاه دیگر این یک نوع پیشرفت هم محسوب می‌شود، پیش از این در سال‌های قبل‌تر، از هر ۱۰ نفر، تنها یک نفر به دانشگاه راه می‌یافت.
وی در خصوص برخورد با برخی مدیران دانشگاه آزاد مبنی بر دریافت حقوق‌های نجومی، گفت: از خودم شروع می‌کنم، بنده هیچ حقوقی از دانشگاه آزاد دریافت نمی‌کنم. در زمینه حقوق مدیران، آنچه که مصوبه دولت است اجرا می‌شود و مازاد حقوق پرداخت نخواهد شد.
ولایتی در بخشی از سخنان خود با اشاره با همه پرسی اقلیم کردستان عراق یادآور شد: ما از تمامیت ارضی عراق و همه کشورهای منطقه حمایت و دفاع می‌کنیم و می‌گوییم این همه‌پرسی علیه استقلال و تمامیت ارضی عراق است. جمهوری اسلامی به عنوان یکی از همسایگان عراق مخالف این اقدام و هرگونه اقدام دیگری است که به تمامیت ارضی عراق لطمه بزند.
رئیس هیئت موسس دانشگاه آزاد همچنین با اظهار نظر در خصوص کشتار مسلمانان میانمار گفت: بی منطق‌ترین کار در جهان، کشتار و اخراج مسلمانان میانمار است. این‌ها قرن‌هاست در آنجا زندگی می‌کنند و با ادعای واهی نژادپرستانه می‌گویند این‌ها شهروند ما نیستند. این سیاست شکست خورده‌ای است که این حکومت را تبدیل به رژیمی شبیه رژیم غاصب صهیونیستی در فلسطین نموده که قابل دوام نیست و محکوم است. سازمان ملل بایستی جدی‌تر در این موضوع ورود پیدا کند.
وی همچنین جذب بی‌رویه دانشجو در مقاطع تحصیلات دانشگاه را مورد نقد قرار داده و افزود: باید متناسب با ظرفیت تحصیلات تکمیلی دانشجو جذب شود.
ولایتی با بیان اینکه دفتر بازرسی در این دانشگاه به منظور جلوگیری از سوءاستفاده تاسیس شده و تا زمان قطعی شدن نتایج مطلبی گفته نخواهد شد، عنوان کرد: از اولین کارهایی که صورت گرفت، درخواست از یکی از معتبرترین شرکت‌های حسابرسی، موسسه مفید راهبر بود. تا زمانی که حسابرسی‌ها انجام نشده و چیزی معلوم نشده، صرف شایعات نباید مبنای قضاوت قرار گیرد. تلاش ما بر پیشگیری از سوءاستفاده‌های مالی است. هر جا بحث مالی است، اگر حسابرسی نباشد، منجر به سوءاستفاده‌هایی خواهد شد. تا زمان مشخص نشدن نتایج، اظهار نظری نخواهیم کرد.
وی در خصوص تغییر نام دانشگاه آزاد واحد نجف‌آباد به نام شهید محسن حججی و بازگشت این عنوان به نام قبلی، خاطرنشان کرد: در نامه‌ای که از سوی همسر، پدر و مادر شهید حججی به ما رسید، خواستار آن بودند که این عنوان با توجه به اینکه نجف‌آباد دارای شهدای زیادی است، تغییر کند، لذا بنا بر احترام به خواست این عزیزان، نام این شهید از عنوان دانشگاه آزاد نجف‌آباد برداشته شد.
فعالیت‌های قرآنی، مهم‌ترین اولویت فرهنگی دانشگاه آزاد
ولایتی در پاسخ به پرسش خبرنگار ایکنا مبنی بر اینکه مهم‌ترین اولویت فرهنگی دانشگاه آزاد چیست و در خصوص فعالیت‌های قرآنی دانشگاه چه اهتمامی خواهید داشت؟ گفت: فعالیت‌های قرآنی و اهتمام به ترویج فرهنگی اسلامی ایرانی، مهم‌ترین اولویت فرهنگی دانشگاه آزاد است و معاونت فرهنگی دانشگاه در این زمینه برنامه‌ریزی‌های خوبی داشته است.
وی همچنین در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار ایکنا مبنی بر وضعیت برپایی کرسی‌های نظریه پردازی و آزاد اندیشی در سطح دانشگاه آزاد، خاطرنشان کرد: تا آنجا که اطلاع دارم، میان دکتر کلانتری و مسئولین برپایی این کرسی‌ها، قرارهایی جهت همکاری‌های نزدیک‌تر گذاشته شده، هفته گذشته که با آقای رشاد صحبت کردیم، ایشان از برنامه‌های دانشگاه جهت برپایی کرسی‌های آزاداندیشی دانشگاه، ابراز رضایت کردند.
پس از اتمام نشست خبری، تفاهم نامه‌ای در خصوص افزایش سواد رسانه‌ای در دانشگاه آزاد و ایجاد طرح دانشجوخبرنگار با حضور علی‌اکبر ولایتی به امضا رسید. همچنین مهد قرآن رضوانه در مجموعه فرهیختگان، مزین به نام فرزند شهید باغبانی افتتاح شد.

نام:
ایمیل:
کد را وارد نمائید:
آدرس: تهران -خيابان انقلاب -خيابان قدس -خيابان بزرگمهر - پلاک 85 / تماس با ما : 66402882-66970775 پست الکترونيک: isqa.ir@gmail.com