» » انقلاب اسلامي ايران اولين مرحله از انديشه تمدن نوين اسلامي است


20 اردیبهشت 1395
انقلاب اسلامي ايران اولين مرحله از انديشه تمدن نوين اسلامي است
عضو كميته علمي پنجمين جشنواره مطالعات دانشجويان كشور، از پيروزي انقلاب اسلامي ايران به عنوان مهمترين و اولين مرحله بنيان نهادن پايگاهي مستحكم براي انديشه حاكميت و تمدن نوين اسلامي ياد كرد.
به گزارش روابط عمومی سازمان فعالیتهای قرآنی دانشگاهیان کشور،مهدي اسمعيلي صدرآبادي روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگي ايرنا، با اشاره به ضرورت احياي تمدن نوين اسلامي، اهداف برگزاري پنجمين جشنواره مطالعات قرآني دانشجويان را تبيين كرد و افزود:‌ دين مبين اسلام به عنوان نقطه عطفي در گلوگاه تاريخ و در شكلي وسيع، تمام مفاهيم و واقعيت هاي فرهنگي، تاريخي، سياسي، اجتماعي و كاربردي را كه مجموعا به عنوان تمدن اسلامي از آن ياد مي شود، داراست.

وي اضافه كرد: گاه استفاده نادرست از اين مفاهيم، جريان تاريخ را دگرگون و مسير اعتلاي تمدّن يا تمدّن ها را منحرف خواهد كرد و لذا پرداختن به تمدن، به ويژه در انديشه اسلامي و ديني چنان ضرورتي مي يابد كه اگر ناديده گرفته شود علاوه بر مضرات مادي و سدي بر سر راه توسعه و پيشرفت، ضررهاي معنوي نيز به بار خواهد آورد.

اسمعيلي، تفكّر و انديشه اسلامي را حركت به سوي كمال و سيري دائمي دانست و گفت:‌ از طرفي همين جريان به صورت مداوم از مسير ايمان و ذات شخص مومن مي گذرد و همين گزينه منجر به ايجاد دغدغه و داعيه احياي تمدن نوين اسلامي مي شود.

وي افزود: در اين دنياي پرآشوب كنوني و بنا بر حكم عقل بايد از دستاورهاي عظيم اسلامي و انقلاب استفاده كرد تا به احياي تمدن نوين اسلامي دست يابيم.

اسمعيلي با اشاره به اهميت احياي تمدن نوين اسلامي از ديدگاه رهبر معظم انقلاب گفت: در انديشه مقام معظّم رهبري ضرورت تشكيل تمدن نوين اسلامي چه بسا در اين سخنان ايشان نهفته باشد كه فرمود «من با اطمينان كامل مي گويم كه اين هنوز آغاز كار است و تحقق كامل وعده الهي يعني پيروزي حق بر باطل و بازسازي امت قرآن و تمدن نوين اسلامي در راه است.»

اين پژوهشگر اجتماعي تاكيد كرد: بر همين اساس رهبر انقلاب تاكيد داشتند كه در طول سه دهه اي كه از انقلاب اسلامي مي گذرد، منطقه غرب آسيا و كشورهاي مسلمان آسيا و آفريقا، صحنه‌ اين هماوردي پيروزمندانه است.

وي افزود: اين آغاز كار در بيانات رهبر معظم انقلاب به معناي تلاش مجدانه بر تشكيل تمدن نوين اسلامي و احياي آن و ضرورت پرداختن به مباني و اصول موضوعه آن است.

اسمعيلي با اشاره به ضرورت پرداختن به احياي تمدن نوين اسلامي در خطوط كلّي نظام اسلامي گفت: با توجه به سخنان رهبر معظم انقلاب مي توانيم به اين نكته پي ببريم كه جايگاه پرداختن به تمدن نوين اسلامي در انتقاد سرسخت ايشان از تفكّر استكباري نهفته است.

وي افزود: ايشان با انتقاد از انديشه استكبار، جا را براي تحليل تمدن اسلامي در بيانات خودشان باز كرده و با گوشزدها، روش ها و راهكارهاي گوناگون نشان داده اند كه راه اصلي و مسير درست، آن مسيري است كه انقلاب اسلامي ايران در خطوط اصلي خود آنها را ترسيم كرده است.

به گفته اسمعيلي، در درجه اول پرداختن به تمدن نوين اسلامي به عنوان واقعيتي كلي، به خودي خود و ذاتا داراي اهميت است و بر پيوستگي بيانات رهبر معظم انقلاب نسبت به واقعيّت هاي تمدن نوين اسلامي از يك طرف و همچنين بر ضرورت و جايگاه آن در انديشه ايشان از طرف ديگر اشاره دارد؛ انديشه اي كه در آن هركدام از مفاهيم تمدن، خانواده و سبك زندگي بدون ديگري امكان تحقق نخواهد داشت.

عضو كميته علمي جشنواره مطالعات دانشجويان كشور افزود: بر اين اساس بايد گفت ضرورت تشكيل تمدن به تنهايي ممكن نيست بلكه در سايه خانواده اسلامي است كه مي توان مسير اعتلاي تمدن نوين اسلامي را رقم زد.

وي تمدن نوين اسلامي را شامل دو بخش حقيقي و ابزاري دانست و گفت:‌ بخش ابزاري تمام آن ارزش هايي است كه از نظر رهبر معظم انقلاب به عنوان پيشرفت كشور مطرح مي شود.

اسمعيلي از بخش حقيقي تمدن نوين اسلامي به عنوان ركن اصلي و اساسي شامل آن مواردي ياد كرد كه متن زندگي ما را تشكيل مي دهد و به عنوان سبك زندگي شناخته مي شود كه به عنوان نمونه مي توان به خانواده، سبك ازدواج، نوع مسكن، نوع لباس، الگوي مصرف، نوع خوراك، آشپزي، تفريحات، كسب و كار، رفتار با پدر و مادر، رفتار با همسر يا فرزند ياد كرد.

وي ضمن نتيجه گيري از خانواده به عنوان اصل موضوعه و زيربناي سبك زندگي اسلامي اظهار داشت: تاكيد رهبر معظم انقلاب بر اين نكته استوار است كه رفتار اجتماعي و سبك زندگي ما تابع تفسيري است كه از زندگي بيان مي داريم و ايمان به عنوان يك لنگرگاه اصلي عاملي در جهت پيشرفت و استوارسازي زندگي خواهد بود.
آدرس: تهران -خيابان انقلاب -خيابان قدس -خيابان بزرگمهر - پلاک 85 / تماس با ما : 66402882-66970775 پست الکترونيک: isqa.ir@gmail.com
تمامي حقوق اين سايت متعلق به سازمان فعاليتهاي قرآني دانشگاهیان کشور مي باشد. استفاده از مطالب اين پايگاه فقط با ذکر منبع مجاز مي باشد