» » » کارگاه آموزشی« کارآفرینی مذهبی » به همت مرکز رشد و شکوفایی فناوری‌ها ی سازمان فعالیت های قرآنی دانشگاهیان کشور برگزار شد


18 اردیبهشت 1395
کارگاه  آموزشی« کارآفرینی مذهبی » به همت مرکز رشد و شکوفایی فناوری‌ها ی  سازمان فعالیت های قرآنی دانشگاهیان کشور برگزار شد
کارگاه آموزشی« کارآفرینی مذهبی » به همت مرکز رشد و شکوفایی فناوری‌های سازمان فعالیت های قرآنی دانشگاهیان کشور برگزار شد
به گزارش روابط عمومی سازمان فعالیت های قرآنی دانشگاهیان کشور، از مجموعه جلسات ایده‌پردازی و طرح‌ریزی کارآفرینی فرهنگی ـ قرآنی و هنر اسلامی ایرانی (طلوع برکت) با عنوان رویداد آموزشی «کارآفرینی مذهبی» صبح روز پنج شنبه ۱۶ اردیبهشت ماه در مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی سرچشمه برگزار شد.
در ابتدای این کارگاه آموزشی حجت‌الاسلام محمدرضا زائری، رئیس مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی سرچشمه به بررسی جایگاه مخاطب در تولید برنامه های دینی و قرآنی پرداخت و با انتقاد شدید از عدم توجه به جایگاه و اهمیت مخاطب عنوان کرد: کتاب «ادیان در خدمت انسان» از مهم ترین آثار امام موسی صدر است و خلاصه حرف این کتاب این است که اگر انسان نبود، نیازی به دین هم نبود. اگر انسان نبود نیازی به قرآن هم نبود و وجود دین و قرآن همه به دلیل اهمیت انسان به عنوان مخاطب است.
وی ادامه داد: وقتی مسئله استارتاپ ها و کارافرینی دینی و قرآنی را مطرح می کنیم برخی عنوان می کنند که انگیزه های غیر مادی و معنوی بچه حزب اللهی را خراب نکنید اما من معتقد هستم که می توان کار اصولی کارآفرینی کرد بدون خراب کردن انگیزه های الهی.

حجت الاسلام زائری تصریح کرد: توجه به درآمد و کارآفرینی با یک نگاه آینده پژوهانه اگر درست انجام شود در کوتاه مدت کار برای خودمان جدی می شود و در بلند مدت موجب تقویت انگیزه می شود. در روایت هم آمده است که روزه دار دو خشنوی دارد اولی هنگام افطار است، یعنی یک چیز مادی و زمینی و دومی در هنگام لقای الهی، یعنی یک چیز غیر مادی و الهی.
همچنین مؤسس نخستین شتاب دهنده فرهنگی قرآنی (شفق) با اشاره به آسیب‌ها و معضلات مؤسسه‌های فرهنگی مذهبی در کشور، تصریح کرد: استارتاپ‌های فرهنگی امروز بهترین قالب فعالیت‌های مذهبی هستند.
محمد امین صمیمی، مؤسس نخستین شتاب دهنده فرهنگی قرآنی (شفق) و کارآفرین اقتصادی ـ اجتماعی دومین مدرس کارگاه آموزشی کارآفرینی مذهبی بود که اظهار کرد: داشتن ساختار سنتی و قدیمی بودن، بهینه سازی نشدن، استفاده از روش مدیریتی قدیمی، نداشتن برنامه ریزی منسجم، نداشتن مدل اقتصادی ـ مالی، بالا بودن میانگین سنی مدیران، عدم استفاده از مدیران کاربلد و آگاه به فرهنگ روز اجتماع، دولتی بودن بودجه مؤسسات فرهنگی که موجب می شود مسئولان انها بنشینند تا مردم به آنها مراجعه کنند(به دنبال مخاطب نیستند)، پایین بودن خلاقیت، عدم استفاده از فناوری های جدید و ... مشکلاتی هستند که مؤسسات فرهنگی و مذهبی کشور با آنها درگیر هستند.
وی در ادامه به معرفی شتاب دهنده های فرهنگی مذهبی و اولین شتاب دهنده فرهنگی مذهبی کشور «شفق» پرداخت و گفت: در استارتاپ ویکندها طی سه روز کارگاه آموزشی گروه های ایده پردازی تشکیل و علاقه مندان با تشکیل یک گروه و دریافت آموزش های کارآفرینی مراحل ایده پردازی تا کارآفرینی را طی می کنند.
این کارآفرین کشورمان در پایان سخنانش تصریح کرد: ما گروه های ایده پرداز را جذب و از ایده های فرهنگی قرآنی برای تولید و اجرا حمایت می کنیم چرا که معتقد هستیم استارتاپ های فرهنگی امروز بهترین قالب فعالیت های مذهبی و پربازده ترین قالب هستند.
برادران معاون فناوری مرکز رشد و شکوفایی فناوری‌ها ی سازمان فعالیت های قرآنی دانشگاهیان کشور در ادامه این کارگاه آموزشی مسئله نحوه ایده پرداز بودن را مطرح و عنوان کرد: ایده جدید هر لحظه ممکن است به ذهن هر کسی بیاید اما باید به سرعت این ایده ها ثبت و در خصوص آن فکر شود. البته باید ایده ها را جذب و شکار شود.

وی ادامه داد: موقعیت های متضاد بهترین موقعیت ها برای خلاقیت هستند، در خلاقیت باید همه منابع مورد استفاده قرار گیرد و عدم رضایت از شرایط فعلی (مشکل) یافتن فاصله خواسته مطلوب و وضعیت موجود(مسئله ) پس از داشتن خلاقیت باید به فکر تیم سازی بود تا بتوان ایده را به کارآفرینی تبدیل کرد.]
نام:
ایمیل:
کد را وارد نمائید:
آدرس: تهران -خيابان انقلاب -خيابان قدس -خيابان بزرگمهر - پلاک 85 / تماس با ما : 66402882-66970775 پست الکترونيک: isqa.ir@gmail.com