» » » اجرای طرح آموزشیاری قرآن ویژه هیئات مذهبی


8 اردیبهشت 1395
اجرای طرح آموزشیاری قرآن ویژه هیئات مذهبی
طرح آموزشیاری قرآن ویژه هیئات مذهبی مشروط به تأمین اعتبار از جمله مصوبات پنجمین جلسه هیئت مدیره اتحادیه مؤسسات قرآنی کشور بود.
به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، پنجمین جلسه هیئت مدیره اتحادیه مؤسسات قرآنی ـ مردمی کشور، ششم اردیبهشت‌ماه در دفتر این اتحادیه با حضور اعضا برگزار شد.
در ابتدای این جلسه حجت‌الاسلام کوششی با اشاره به ارسال طرح‌ها و برنامه‌های پیشنهادی اتحادیه در سال ۹۵ به هر کدام از اعضا به صورت ایمیلی، عنوان کرد: این سرفصل‌ها شامل آموزشی، تبلیغی، ترویجی و پژوهشی، اطلاع‌رسانی، منابع انسانی و امور جاری بوده است.
وی ادامه داد: زمینه اجرای برخی از این طرح‌ها از قبل با دستگاه‌های دیگر انجام شده و هماهنگی‌های اولیه صورت گرفته است و میزان اعتباری که برای این طرح‌ها پیشنهاد شده بود، بیان شد البته برخی از این اعتبارها باید به صورت مشارکتی تأمین شود.
کوششی با تأکید بر اینکه اگر این طرح‌ها تصویب شود، مشروط به تأمین منابع مالی خواهد بود، اظهار کرد: این طرح‌ها براساس اولویت مورد بررسی قرار می‌گیرد که تمامی طرح‌های نیازمند نگارش ایین‌نامه اجرایی و طرح تفضیلی است که طرح‌ها در کمیته طرح و برنامه مورد بررسی قرار گرفته است.
براساس این گزارش، از جمله این طرح‌های، ارزیابی توانمندسازی مدیران مؤسسات و خانه قرآن و طرح تربیت مربی ویژه مربیان قرآن هیئات مذهبی بود که آموزش قرآن در هیئات مذهبی نظام‌مندی خاص ندارد و این طرح بحث ساماندهی فعالیت‌های قرآنی را مدنظر دارد که با توجه به اینکه در هیائات به عترت توجه می‌شود باید به مسائل قرآنی نیز پرداخته شود و تفاهم‌نامه‌ای هم در دوره قبل درباره این طرح بسته شده بود که با مشارکت سازمان دارالقرآن و سازمان تبلیغات اجرا می‌شود. این دوره با عنوان آموزشیاری ویژه هیئات مذهبی برگزار می‌شود که البته اجرای آن مشروط به تأمین اعتبار است.
ساماندهی و گسترش جلسات خانگی از دیگر مصوبات این جلسه است چون جلسات قرآن، ظرفیت بی‌بدیل و بازوهای توانا برای مؤسسات هستند که جلساتی برای شناسایی و ساماندهی و حمایت اولیه جلسات در نظر گرفته شود.
از دیگر مصوبات این جلسه سطح‌بندی مؤسسات قرآنی براساس توانمندی به منظور ایجاد تهییج است تا به هدف که ترویج فرهنگ قرآنی است، برسیم و این طرح از سوی اعضا تصویب شد. همچینن برپایی همایش معلمان قرآن هیئات مذهبی مشروط به تأمین اعتبار شد.
از دیگر مواردی که مورد تأیید قرار گرفت، تکریم مؤسسات قرآنی الگو در کشور است که با توجه به عِده و عّده مؤسسات میزان تکریم از آنها کم است و برای اینکه دامنه فوق قوی‌تر شود باید به اینگونه مراسم توجه شود که مقرر شد این مراسم برگزار شود.
همچنین برگزاری مسابقه سوره حجرات به منظور بُعد تبلیغاتی و ترویج سبک زندگی، برپایی همایش مشترک مدیران عامل اتحادیه‌ها و شورای هیئات مذهبی استان‌ها و برپایی ایستگاه‌های نذر قرآنی که موضوع تبیلغی و ترویجی از جمله مواردی بود که بر آن تأکید شد.
طی این جلسه تهیه، تدوین و انتشار و توزیع نشریه قرآنیان مورد بررسی قرار گرفت که با توجه به اینکه بستر تبلیغاتی خوبی است، مقرر شد تا تصویب شود و توزیع الکرونیکی نشریه در دستور کار قرار گرفت. از مصوبات بعدی این جلسه به‌روزرسانی پایگاه اینترنتی اتحادیه بود که از لحاظ محتوایی و فنی تقویت شود.
همچنین شناسایی و جذب و آموزش رابطین خبری استان‌ها به صورت جدی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و معین شد که در دو نوبت نیز همایشی مرتبط با آنها در طی سال تشکیل شود.
از دیگر مصوبات این جلسه حمایت از اتحادیه‌های استانی که مقرر شد این حمایت‌ها براساس طرح‌ها، برنامه‌ها و تعداد مؤسسه و تعامل اتحادیه‌ها انجام شود. همچنین برنامه‌های ویژه اتحادیه استانی مورد تشویق قرار می‌گیرند.
آدرس: تهران -خيابان انقلاب -خيابان قدس -خيابان بزرگمهر - پلاک 85 / تماس با ما : 66402882-66970775 پست الکترونيک: isqa.ir@gmail.com
تمامي حقوق اين سايت متعلق به سازمان فعاليتهاي قرآني دانشگاهیان کشور مي باشد. استفاده از مطالب اين پايگاه فقط با ذکر منبع مجاز مي باشد