» » فراخوان دومین مسابقه قرآنی فرابورس


28 شهریور 1396
فراخوان دومین مسابقه قرآنی فرابورس

فرابورس ایران با هدف بهره‌گیری از آیات و روایات مرتبط با مسائل و چالش‌های موجود در بازار سرمایه، دومین مسابقه قرآنی را این بار با موضوع «کج‌منشی» و «کژ‌گزینی» برگزار می‌کند.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، مسئله کژ‌گزینی (Adverse Selection) به معنای انتخاب نامساعد و کج‌منشی (Moral Hazard) به معنای مخاطرات اخلاقی است که هر دو از مباحث مربوط به تئوری‌های اقتصاد اطلاعات هستند. عاملی که باعث بروز این دو پدیده می‌شود، نبود تقارن اطلاعات میان طرفین است، به این معنی که یک‌طرف قرارداد نسبت به طرف دیگر دارای اطلاعات بیشتر و بهتری درباره موضوع معامله است.
اگر در مرحله‌ عقد قرارداد گزینه‌های مختلفی پیش رو باشد، اطلاعات نابرابر میان دو طرف قرارداد به بروز مسئله انتخاب نامساعد (بد) منجر می‌شود. از سوی دیگر هنگامی که کارفرما در مورد اقداماتی که طرف دیگر قرارداد انجام می‌دهد، دارای اطلاعات محدودی باشد مخاطرات اخلاقی پس از بستن قرارداد روی می‌دهد.
برای مثال بانک‌ها همواره هنگام اعطای وام با مشکل انتخاب نامساعد مواجه هستند، زیرا فرد وام‌ گیرنده نسبت به بانک در مورد میزان ریسک پروژه‌ای که می‌خواهد برای تامین مالی آن وام اخذ کند، دارای اطلاعات بیشتری نسبت به بانک است؛ بنابراین ممکن است بانک از بین چهار نفر متقاضی، وام را به شخصی اعطا کند که پروژه‌اش دارای ریسک بالایی است.

فراخوان دومین مسابقه قرآنی فرابورس ایران

شرایط و مقررات مسابقه
-  علاقه‌مندان به شرکت در این مسابقه قرآنی لازم است آیات و روایاتی را که مصداق کج‌منشی و کژگزینی است شناسایی کرده و سپس این آیات را در حوزه بازار سرمایه تفسیر کنند
-  مطالب ارسالی باید شامل یک یا چند آیه یا روایت در زمینه موضوع مسابقه باشد. (لطفا از گزینش آیات غیر مرتبط با موضوع خودداری شود)
-  ذکر منبع و همچنین تبیین مصداق آیه یا روایت مورد نظر در بازار سرمایه، ضروری است.
-  مطالب ارسالی در قالب فرم ویژه مسابقه ارائه شود.

 داوری و اهدای جوایز
فرابورس ایران پس از انجام مراحل داوری، به شرکت‌کنندگانی که نزدیک‌ترین آیات و روایات مرتبط به موضوع مسابقه را گزینش و بهترین تفاسیر را ارائه کنند، جوایزی به شرح زیر اهدا می‌کند.
برگزیده اول: سفر VIP به مشهد مقدس همراه یک نفر
برگزیده دوم: دو سکه بهار آزادی
برگزیده سوم: یک سکه بهار آزادی

نحوه شرکت در مسابقه و ارسال آثار
مهلت نهایی شرکت در مسابقه تا آخر شهریور ماه است که علاقمندان می‌توانند از طریق آی‌دی @IFBshoma در پیام‌رسان تلگرام، در این مسابقه شرکت کنند. همچنین برای ارسال مطالب خود به این لینک مراجعه کنید.
برای کسب اطلاعات بیشتر با شماره ۴۲۱۵۰۱۰۲ ۰۲۱ تماس بگیرید.

آدرس: تهران -خيابان انقلاب -خيابان قدس -خيابان بزرگمهر - پلاک 85 / تماس با ما : 66402882-66970775 پست الکترونيک: isqa.ir@gmail.com