» » اعلام فراخوان اصلی جشنواره ملی مشکات از ابتدای مهر


28 شهریور 1396
اعلام فراخوان اصلی جشنواره ملی مشکات از ابتدای مهر

فراخوان اصلی جشنواره ملی مشکات از ابتدای مهرماه امسال اعلام می‌شود.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، فراخوان اصلی این جشنواره که با موضوع قرآن کریم و با استفاده از مفاهیم ارزشمند قرآنی در حوزه‌های سیما و صدا و آثار مکتوب است از ابتدای مهرماه امسال اعلام می‌شود و تا ۲۰ اسفندماه ۹۶ نیز پذیرش آثار انجام می‌شود.
این جشنواره ملی شامل آثار کوتاه تصویری چون فیلم کوتاه، موشن گرافیک، مستند، تیزر و آثار کوتاه رادیویی نمایش‌های کوتاه، مستند‌های کوتاه و گزارش کوتاه و آثار کوتاه داستانی چون داستانک، داستان کوتاه و فیلم نامه‌های کوتاه است.
جشنواره ملی مشکات به منظور ترویج و تبیین مفاهیم قرآن کریم از طریق تولید و ترویج آثار هنری و سینمایی تولید شده در خصوص آثار هنری، پویا نمایی و قصه‌های قرآنی است.
تقویت باورهای دینی و مذهبی با استفاده از مفاهیم قرآنی و قصه‌های قرآنی و نشر آن، تبلیغ و ترویج آثار تولید شده در حوزه‌های آثار سینمایی، گرافیکی قرآن و قصه‌های قرآنی با اولویت فضای مجازی، ایجاد فضایی مناسب به منظور آشنایی و تعامل میان هنرمندان در حوزه گرافیک، فیلم و پویانمایی قرآن قصه‌های قرآنی ـ علمی، آماده‌سازی فضایی مناسب به منظور ساماندهی، هدایت و پرورش استعدادهای درخشان، حمایت و پشتیبانی مادی و معنوی از گروه‌های هدف در حد توان و ایجاد فضای مناسب و سالم رقابتی میان تولیدکنندگان این عرصه از جمله اهداف این طرح است.
بخش جایز ویژه مشکات شامل همه آثار تولیدیست در راستای اهداف جشنواره و در قابل فیلم‌های کوتاه داستانی هستند. پویانمایی موشن گرافیک، کلیپ و تیزر و نمایش و گزارش‌های کوتاه رادیویی می‌توانند در این بخش حضور یابند. تمامی آثار باید الهام گرفته از آیات قرآن در حوزه‌های اخلاقی، اجتماعی، اقتصادی، خانوادگی، رفتاری و ... باشند.
همچنین تمامی فیلم‌های شخصی، تولیدات مؤسسات دولتی و بخش خصوصی و با آثار تولیدی که با حمایت مراکز دولتی تهیه شده، امکان شرکت در این بخش را خواهند داشت.
بنا بر گزارش ایکنا، آثار کوتاه تصویری شامل موشن گرافیک، مستند، تیزر و فیلم کوتاه و آثار کوتاه رادیویی نیز شامل نمایش کوتاه و مستندهای کوتاه است.
جایزه ویژه احسن‌القصص نیز شامل آثار کوتاه داستانی چون فیلمنامه، داستانک و داستان کوتاه است و در بخش قصه‌های قرآنی به دنبال آثاری هستیم که برگرفته از آیات قرآن کریم است.
در بخش قصه‌های قرآن مجموعه تولیدات هنری انجام شده در این خصوص را طی سال‌های ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۶ را بررسی کرده و جوایزی ویژه به برگزیدگان این بخش اهدا می‌کنیم. البته افراد می‌توانند در این بخش شرکت کنند اما شرطش این است که اثرشان منتشر شده باشد و آثاری که منتشر نشده‌اند در این بخش داوری نخواهند شد.
همچنین قالب اثر اهمیت ندارد، بلکه دارای قصه بودن و وسعت اثرگذاری‌اش ملاک است.
لازم بذکر است، جشنواره ملی مشکات ۱۵ اردیبهشت‌ماه ۱۳۹۷ برگزار می‌شود.

 

آدرس: تهران -خيابان انقلاب -خيابان قدس -خيابان بزرگمهر - پلاک 85 / تماس با ما : 66402882-66970775 پست الکترونيک: isqa.ir@gmail.com