» » » » عنوان : جشنواره قرآني معراج ويژه جهادگران دانشگاهي


17 اسفند 1394
عنوان : جشنواره قرآني معراج ويژه جهادگران دانشگاهي
زمان :آذر ماه 1390
مکان :واحدهاي جهاددانشگاهي سراسر کشور
گزارش اجمالی :


قرآن كريم همانند مصباح پرفروغي است كه نور متعالي و منشور انسان‌سازش، همواره رهنمون زندگي صحيح و سعادتمند براي انسانها بوده است. عمل به فرامين و وارد كردن مفاد نوراني اين مصحف‌آسماني در زندگي مسلمانان، همواره به عنوان يكي از اصولي‌ترين هدفهاي فعاليتها و برنامه‌هاي قرآني بوده است. مسابقات و جشنواره‌هاي قرآني به عنوان يكي از راهكارهاي حصول نتيجة پيش گفته، همواره مورد توجه برنامه‌ريزان و متوليان امور قرآني كشور قرار گرفته است.سازمان فعالیت های قرآنی دانشجویان کشور با تکیه بر 24 سال تجربه در زمینه فعالیتهای قرآني ،اولین دوره مسابقات قرآنی را با هدف ارتقاي سطح فرهنگ قرآني ، اسلامي ‌و همچنين اعتلاي اخلاق و ايمان ديني در سطح اعضاي محترم جهاد دانشگاهي به ميزباني جهاد دانشگاهي واحد يزد برگزار نمود. با اين اميد كه اين مسابقات در دوره های آتی نیز بتواند منشا خیرات و برکات باشد و همچنین به شایستگی در معرفي استعدادها و توانمنديهاي درخشان جهاد گران در زمينه‌هاي قرآني و نيز تشويق و ترغيب ساير جهاد گران به يادگيري و پيشرفت در علوم قرآني موفق و تأثيرگذار باشد.
دبیرخانه جشنواره قرآني معراج ضمن عرض تبریک به تمامی جهاد گران که با یاری خدا وتلاش وهمت خود به این
مرحله راه یافته اند تشکرخالصانه وصادقانه خود را ازتمامی مسئولان ستاد برگزاری و اجرایی جهاد دانشگاهي واحد يزد
كه از ماهها قبل در تدارك هرچه بهتر این برنامه زحمات فراوانی را به جان خریدند تقدیم می دارد . با بهره مندی از
تجربيات و نظرات تمامي دلسوزان فرهنگ این کشور شاهد رشد روز افزون این برنامه باشیم.
انشاء ا...
اهداف :
1- ايجاد بستري مناسب به منظور انس و الفت اعضاءجهاد دانشگاهی با قرآن كريم و مفاهيم والاي آن.
2- ارج نهادن به فعاليتهاي قرآني و تشويق اعضاء جهاد دانشگاهی
3- شناسايي استعدادهای قرآنی در ميان اعضاء جهاد دانشگاهی
4- تشويق و ترغيب دانشجويان و دانشگاهيان به يادگيري و پيشرفت در علوم و فعاليتهاي قرآني.
5- آشنايي با نخبگان و چهره‌هاي شاخص قرآني جمهوري اسلامي ايران و ساير كشورها

آزمون كتبی جشنواره قرآنی «معراج»


آزمون كتبي جشنواره قرآني معراج در رشته هاي تفسير ، ترجمه و حفظ و منابع رشته های کتبیترجمه سوره انفال ،كتاب تفسير سوره انفال (تاليف حجه الاسلام والمسلمين محسن قرائتي) و حفظ سوره مباركه صف بود. مسئولیت برگزاری آزمون بر عهده ستاد استاني است. آزمون بصورت هماهنگ در روز سه شنبه مورخ 10/8/90 در واحدهاي جهاد دانشگاهي سراسر كشور بصورت كتبي ساعت 9 صبح برگزار شد . سازمان فعاليتهاي قرآني دانشجويان كشور در تاریخ 8/8/90 اقدام به ارسال یک نسخه از سئوالات و پاسخ نامه و فرم نظر سنجی به واحد ها نمود.مسئولیت تکثیر پرسشنامه ها و پاسخ نامه ها به تعداد شرکت کنندگان به عهده ی واحد برگزار کننده آزمون است. مدت آزمون تفسیر 60دقيقه و مدت آزمون ترجمه 60 دقیقه است ونیز تعداد سوالات 40 عدد و امتیاز هر یک از سوالات یک است؛ که درمجموع این آزمون 40 امتیاز دارد .تعداد سوالات آزمون حفظ 20 عدد و مدت آزمون حفظ 30 دقیقه بود و امتیاز هر یک از سوالات 2 نمره بود.
سؤالات آزمون كتبی توسط كارشناسان ارشد اداره جشنواره ها سازمان فعاليت‌های قرآنی دانشجويان كشور طرح و به ساير واحدهای جهاد دانشگاهی ارسال گرديد و هر واحد موظف به برگزاری اين آزمون در واحد مربوطه خود بود كه پس از برگزاری آزمون نفرات برتر را به دبيرخانه سازمان فعاليت‌های قرآنی جهاد دانشگاهی معرفی نمودند .

واحدهاي شركت كننده از تهران در بخش كتبي شامل 18 واحد مي باشد كه به شرح زير مي باشد:
1- واحد تربيت مدرس
2- تربيت معلم
3- -خواجه نصير الدين طوسي
4- الزهرا
5- صنعتي شريف
6- علم و صنعت و (پژوهشكده برق واحد علم و صنعت )
7- هنر
8- خبرگزاري دانشجويان
9- علوم پزشكي تهران و ايران
10- مركز فرهنگي امام و انقلاب اسلامي
11- -موسسه قرض الحسنه
12- پژوهشگاه ابن سينا
13- پژوهشكده توسعه صنايع شيميايي
14- پژوهشگاه رويان
15- پژوهشكده علوم بهداشتي
16- پژوهشگاه علوم انساني و مطالعات اجتماعي
17- دفتر مركزي جهاد دانشگاهي
18- سازمان فعاليتهاي قرآني دانشجويان كشور


واحدهاي شركت كننده از شهرستان در بخش كتبي شامل 24 واحد مي باشد كه به شرح زير مي باشد:
1- آذربايجان شرقي
2- آذربايجان غربي
3- اردبيل
4- اراك
5- اصفهان
6- چهار محال و بختياري
7- خراسان جنوبي
8- خراسان شمالي
9- خوزستان
10- زنجان
11- سيستان و بلوچستان
12- صنعتي اصفهان
13- فارس
14- قم
15- قزوين
16- كرمان
17- گيلان
18- گلستان
19- لرستان
20- مازندران
21- مشهد
22- هرمزگان
23- همدان
24- يزد

بخش شفاهي جشنواره قرآني معراج

نخستين جشواره سراسری قرآنی معراج ويژه جهاد گران دانشگاهي روزهای دوم و سوم آذرماه به ميزبانی جهاد دانشگاهی استان يزد برگزار شد اين جشنواره بر اساس حديث گرانبهای ثقلين كه پيامبر گرامی اسلام(ص) فرمودند: «قرآن و عترت دو امانت گرانبهايی است كه نزد شما باقی می‌گذارم» و با هدف ايجاد فضای معنوی و روح‌انگيز قرآن كريم در جامعه ، ارتقای سطح فرهنگ قرآنی، اسلامی و اعتلای اخلاق و ايمان دينی در بين آحاد جامعه بويژه كاركنان و اعضای هيئت علمی نهاد مقدس جهاد دانشگاهی و كشف استعدادهای قرآنی برگزار شد. در كنار برنامه اصلی اين جشنواره كه برگزاری مسابقات در دو گروه قرائت تحقيق و ترتيل است، به منظور ايجاد فضای دل‌انگيز قرآن در جامعه، برنامه محفل انس با قرآن كريم با دعوت از قاريان ممتاز كشوری و همچنين بهره‌مندی از برنامه گروه تواشيح برگزار گرديد.
زمان برگزاری محفل نورانی بعد از نماز مغرب و عشاء چهارشنبه دوم آذرماه در كنار تربت پاك سومين شهيد محراب آيت‌الله صدوقی(ره) و فرزند بزرگوارش امام‌جمعه فقيد يزد بود. قرآن كريم در شب قدر بر قلب مطهر نبی مكرم اسلام نازل و به تدريج بر زبان مبارك آن حضرت جاری شد تا نور بصيرت، هدايت و رحمت الهی بر عالميان باشد.
قرآن كريم كتابی است كه راهنمای بشر در تمامی اعصار بوده و منشاء خيرات و بركات الهی برای انسان‌ها بوده و خواهد بود و اگر امروز دنيای غرب گرفتار بسياری از مشكلات اجتماعی و فرهنگی شده‌اند به واسطه فاصله گرفتن از كلام شفاء و رحمت الهی است.
بخش شفاهی نخستين جشنواره قرآنی معراج با حضور حدود 40 نفر از قاريان و حافظان قرآن كريم از منتخبين كاركنان و اعضای هيئت علمی جهاد دانشگاهی سراسر كشور در دو رشته قرائت تحقيق و قرائت ترتيل برگزار شد.
مراسم اختتاميه و تجليل از برگزيدگان كتبی و شفاهی اين جشنواره سوم آذرماه جاری در سالن آمفی تئاتر جهاد دانشگاهی استان يزد با حضور مسئولان استانی و رئيس سازمان فعاليت‌های قرآنی دانشجويان ايران برگزار گرديد.


اسامي داوران جشنواره قرآني معراج
رديف

نام و نام خانوادگي

رشته داوري
1

روح الله تقوايي

تجويد
2

عليرضا طراز

صوت
3

محمد سعيد فياض

وقف و ابتداء
4

كاظم ميرزازاده

لحن
نام:
ایمیل:
کد را وارد نمائید:
آدرس: تهران -خيابان انقلاب -خيابان قدس -خيابان بزرگمهر - پلاک 85 / تماس با ما : 66402882-66970775 پست الکترونيک: isqa.ir@gmail.com