» » » » سومين جشنواره ملي مطالعات قرآني دانشجويان ايران


15 اسفند 1394
سومين جشنواره ملي مطالعات قرآني دانشجويان ايران
زمان :مهرماه 1391
مکان :دانشگاه هاي سراسر کشور
گزارش اجمالی :
در جهان رو به پیشرفت امروزی که دانش ملاک برتری است، ما مسلمانان مفتخر به داشتن کتابی ژرف، عمیق، بی پایان و پرگهریم. پس بر ماست که ماهرانه در این دریای با عظمت فرو رویم و گوهرهای ناب را هماره از آن استخراج کنیم و به سپاس ایزد متعال در اعطای چنین تحفه ای آسمانی، به آن انس گیریم و از آن بهره جوییم که راه نجات و پیروزی ما در انس با قرآن است.اين سازمان با تاكيد بر استفاده از نظرات و ديدگاههاي قرآني اساتيد با هدف بررسي مشكلات و ضد تبليغ هايي كه پيش روي جوانان و دانشجويان ميهن اسلامي مي باشد وبا گرامیداشت یاد و خاطره شهدا و شهیدان که بزرگ پرچمداران قرآن در ایران عزیز بودند با حول و قوه الهی سومين جشنواره ملي مطالعات قرآني در دانشگاهها و مراکز آموزش عالی ایران را در سال 1390 برگزار خواهیم نمود. انشاء اللهاهداف و ضرورت ها:1- آشنايي عموم جامعه با آثار و ديدگاههاي قرآني اساتيد مطرح قرآني

2- اعتلای فرهنگ کتابخوانی در بین دانشجویان و عموم جامعه

3- ارتقای سطح علمی و قرآنی عموم جامعه

4- ارتقاء سطح آگاهي عموم مردم با تبليغات ضد ديني برخي از گروههابخشهاي مسابقه:

اين مسابقه در چند بخش خواهد بود

1- مسابقه غير حضوري ( مسابقه اينترنتي، پيامكي)

2- مسابقه حضوري

3- برگزاري نشست هاي تخصصي با موضوعات مطروحه در كتاب در دانشگاههاي كشور

4- كرسي هاي آزاد انديشي در دانشگاهها با موضوع جامعه و عرفانهاي كاذب

5- مقاله نويسي با عنوان پژوهش در زمينه عرفانهاي كاذب

6- خلاصه نويسي كتاب در جستجوي عرفان اسلامي

منبع :

كتاب در جستجوي عرفان اسلامي

تاليف : حضرت آيت الله العظمي محمد تقي مصباح يزديآدرس سایت جشنواره : http://www.isqa.ir/motaleat3

مخاطبان :

مسابقه حضوري ويژه دانشجويان و دانشگاهيان سراسر كشور

مسابقه اينترنتي و پيامكي ويژه عموم جامعه

مسابقه مقاله نويسي ويژه دانشجويان و اساتيد دانشگاهها

خلاصه نويسي ويژه دانشجويان

اطلاعات آماری جشنواره :مجموع آمار ارسالی کتب به واحدهای مربوطه:

51740

مجموع ارسالی ها در سری اول


33745

مجموع ارسالی ها در سری دوم و سوم


85485

مجموع کل ارسالی ها برای جشنواره


بخشهاي مسابقه: 1- حضوري 2- غير حضوري (پیامکی – اینترنتی – مکاتبه ای)

**********************************

تعداد محلهاي آزمون در سراسر كشور:
بیش از 120 مركز در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی


*****************************************تعداد ثبت نام شدگان در مسابقه حضوري: 17000 نفر

تعداد شركت كنندگان جشنواره در بخش های غير حضوري :

پيامكي : 307000 نفر

اينترنتي : 890 نفر

مكاتبه اي : 1800 نفر

جوايز (حضوري)

کمک هزینه عمره مفرده

کمک هزینه عتبات عالیات

كمك هزينه مشهد مقدسمتن پیام آیت الله مصباح یزدی

بسم الله الرحمن الرحيم

قَدْ جَاءكُم مِّنَ اللّهِ نُورٌ وَكِتَابٌ مُّبِينٌ * يَهْدِي بِهِ اللّهُ مَنِ اتَّبَعَ رِضْوَانَهُ سُبُلَ السَّلاَمِ وَيُخْرِجُهُم مِّنِ الظُّلُمَاتِ إِلَى النُّورِ بِإِذْنِهِ وَيَهْدِيهِمْ إِلَى صِرَاطٍ مُّسْتَقِيمٍ (مائدة: 16-17)حمد و ثنا خداوندي را سزاست که عالَم را از پرتو فيض خويش هستي بخشيد و آن را آينه‌ي تجلي ذات و صفات خود قرار داد. شکر پروردگاري را سزد که از روح خود در آدمعلي‌نبيناوآله‌وعليه‌السلام دميد، و با تعليم همة اسماءْ وي را به مقام خليفةاللهي مفتخر فرمود. سلام و صلوات بر پيامبران الهي، واسطه‌هاي فيض خداوندي، که غايت قصواي حرکت انسان را به او نشان دادند، و معارف دست‌نيافتني و نقشة راه زندگي سعادت‌مندانه را براي بشريت به ارمغان آوردند. صلوات خاص خداوندي بر سرسلسلة ممکنات و پايان‌بخش سلسلة انبياء، انسان کامل و رسول خاتم، محمد بن ‌عبداللهصلوات‌الله‌وسلامه‌عليه‌وآله که قرآن، اين آخرين و کامل‌ترين نسخة هدايت بر قلب او نازل گشت، و والاترين حقايق را به بشر ارزاني داشت. و سلام بر خاندان پاک او،‌ مشعل‌هاي هدايت و تفسيرگران وحي، و راهبران خلق به سوي حق.

... و قرآن کريم امروز در دستان ماست؛ گران‌بهاترين هديه‌اي که خداي متعال به بندگانش عطا فرموده است؛ که اگر چيزي ارزنده‌تر از قرآن بود، رب العالمين آن را از آخرين پيامبرش دريغ نمي‌کرد، و اگر نسخه‌اي شفابخش‌تر، مفيدتر، و راه‌گشاتر وجود داشت، پروردگار مهربانْ ميلياردها انسان را از آن بي‌بهره نمي‌گذاشت. اين تحفة الهي با هدف هدايت و راهنمايي انسان‌ نازل شده و دربرگيرندة حقايقي است که دانستن آنها براي رسيدن به کمال و سعادت ضرورت دارد، و مشتمل بر راه‌کارهايي عملي است که چگونگي طي کردن صراط مستقيم تکامل را به بشريت مي‌آموزد. اين نور الهي بر قلّة کمال انساني پرتو مي‌افکند، راه‌هاي رسيدن به ستيغ سعادت را نشان مي‌دهد، کج‌راهه‌ها، بي‌راهه‌ها، پرت‌گاه‌ها و لغزش‌گاه‌ها را مي‌نُماياند، و انسان را از کج‌انديشي و کج‌روي بازداشته، از سقوط وي در گرداب‌هاي شقاوت جلوگيري مي‌کند.

مهم‌ترين هدفي که قرآن براي سير تکاملي انسان معرفي مي‌کند، مقامي بسيار والاست که دست عقل از رسيدن به آن کوتاه، و فهم انسان از درک آن عاجز است، و واژه‌ها از دست‌اندازي به آن باز مي‌مانند، و تنها مي‌توان با مفاهيمي کلي و نمادين به آن اشاره کرد. رساترين تعبيري که قرآن کريم براي اشاره به اين دوردست‌ترين چکاد سعادت برگزيده است، همانا «قرب و هم‌جواري» با خداي متعال است. از مشخصات اين هدف والا آن است که انسان چون به آن مقام رسد،‌ سروکار خود را مستقيماً با خدا مي‌بيند، همة خوبي‌ها را پرتوي از خير مطلق، و همة زيبايي‌ها را جلوه‌هاي جمال او مي‌يابد؛ و به ديگر سخن، خدا را در جلوه‌گاه‌هاي گوناگونش به مشاهده مي‌نشيند و درنتيجة چنين شهودي از بالاترين لذت‌ها سرشار و از عظيم‌ترين سعادت‌ها بهره‌مند مي‌شود.

خداوند متعال از فرط رحمت و عطوفت خويش، ميل و کششي فطري در انسان به وديعت نهاده تا در وي انگيزه‌اي قوي براي حرکتي پرشتاب به سوي اين والاترين مقصد حرکت هستي به‌وجود آورد و او را به‌سوي چنين کمال و سعادت نامحدودي براند. از ديگر سوي، ابزارهاي گونه‌گوني در وجود او تعبيه فرموده تا با استفاده از آنها به انواع مختلف کمال و سعادت و گونه‌هاي متفاوت تجليات الهي نائل گردد؛ همان‌گونه که به اقتضاي لطف و کرم بي‌نهايت خويش، انسان را به نيروي عقل و فطرت مجهز نموده تا حق را از باطل، و خير را از شر بازشناسد، و کاستيِ بُردِ عقل را با آموزه‌هاي وحياني تکميل فرموده تا او را از آفات شناخت مصون دارد، مبادا که به وادي حيرت و ضلالت درغلطد و از دست‌يابي به کمال مطلوب و قله‌هاي سعادت بازماند.

روح همة اين شناخت‌ها و بينش‌ها،‌ و مقصود از همة اين سائق‌ها و انگيزه‌ها،‌ و سرانجام همة اين حرکت‌ها و تلاش‌ها درک موقعيت خود نسبت به خداي متعال است و فهم اين نکته ظريف که انسان از خود هيچ ندارد، و هرچه دارد و دارا شود از اوست، و رسيدن به اين شناخت لطيف که هرچه به او داده شده را بايد در راه رضاي او و مطابق با برنامة ارائه‌شده از سوي او به‌کارگيرد تا به مقصد نهايي که قرب اوست نائل گردد. اگر بخواهيم اين حقيقت بلند را در جمله‌اي کوتاه بگنجانيم بايد بگوييم: صراط مستقيم تکامل، بندگي‌کردن خداست، «وَ أن اعبدوني هٰذا صراطٌ مستقيمًٌ».

اين مقدمات ما را به اين نتيجه رهنمون مي‌گردد که هدف خداوند از آفرينش انسان آن است که با بهره‌‌گيري از همة‌ امکانات و نعمت‌هاي الهي،‌ استعدادهاي مختلف خود را شکوفا کند، و ظرفيت‌هاي خدادادي را به صورتي متوازن و متعادل به فعليت برساند، و با رفتارهاي اختياري خويش مسير صحيح و صراط مستقيم را بپيمايد، و مطابق با برنامه‌هاي الهي به سوي مقام قرب او بشتابد. اين حرکت «سير و سلوک» ناميده مي‌شود، و رسيدن به مقصد که همانا قرب الهي و شهود بي‌واسطة خداوند است، «عرفان». عرفان (به اين معنا) زيباترين پديدة هستي، گرانبهاترين گوهر خلقت، و نفيس‌ترين کالا در با [
نام:
ایمیل:
کد را وارد نمائید:
آدرس: تهران -خيابان انقلاب -خيابان قدس -خيابان بزرگمهر - پلاک 85 / تماس با ما : 66402882-66970775 پست الکترونيک: isqa.ir@gmail.com