» » » » قاسمی مطرح کرد: تأثیر ضیافت قرآنی «معراج» بر ترویج بیشتر قرآن در جهاد دانشگاهی


30 مرداد 1396
قاسمی مطرح کرد: تأثیر ضیافت قرآنی «معراج» بر ترویج بیشتر قرآن در جهاد دانشگاهی

کارشناس فرهنگی جهاد دانشگاهی واحد اردبیل گفت: برگزاری جشنواره‌هایی از نوع ضیافت قرآنی معراج از این جهت که خانواده جهاد دانشگاهی را هرچه بیشتر به سمت قرآن و قرآن‌آموزی می‌کشاند، بسیار تأثیرگذار و خوب است.

تقی قاسمی، کارشناس فرهنگی جهاد دانشگاهی واحد اردبیل که به مرحله نهایی سومین دوره ضیافت قرآنی معراج جهاد دانشگاهی راه یافته است، طی سخنانی در گفت‌و‌گو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، در رابطه با برگزاری جشنواره امسال بیان کرد: این ضیافت قرآنی چون درواقع مسابقات قرآنی است و جهاد دانشگاهی نیز به عنوان برگزارکننده این مسابقات از متولیان امور فرهنگی در سطح جامعه به ویژه جامعه دانشگاهی است، برای هر کسی که مرتبط با جهاد دانشگاهی است، برگزار می‌‌شود که این امر بسیار مثبت و ارزشمند است.

کارشناس فرهنگی جهاد دانشگاهی واحد اردبیل ادامه داد: برگزاری جشنواره‌هایی نظیر این ضیافت قرآنی از این جهت که خانواده جهاد دانشگاهی را هرچه بیشتر به سمت قرآن و قرآن‌آموزی می‌کشاند، بسیار تأثیرگذار و خوب است که امیدوار هستم ضیافت قرآنی معراج هر سال نسبت به سال قبل همراه با توسعه و کیفیت بهتری در سطح کشور اجرا شود.

قاسمی در ادامه با اشاره به ضرورت برگزاری هرچه بهتر این جشنواره قرآنی نیز تصریح کرد: اگر این جشنواره قرآنی در سطحی وسیع‌تر از آنچه که امروز برگزار می‌شود، اجرایی شود، خیلی بهتر، ارزنده‌تر و تأثیرگذارتر خواهد بود، البته به نظر بنده امسال وضعیت جشنواره نسبت به سال‌های گذشته خیلی بهتر بوده است.

کارشناس فرهنگی جهاد دانشگاهی واحد اردبیل در ادامه با بیان اینکه جای خالی رشته اذان در این جشنواره قرآنی احساس می‌شود و بهتر است که این رشته نیز به مسابقات اضافه شود، افزود: در رابطه با نحوه اجرای جشنواره امسال باید بگویم که اجرای این مسابقات به این صورت که امسال برگزار می‌شود، خیلی بهتر و مطلوب است؛ چراکه در مرحله مقدماتی جشنواره از سیستم غیر حضوری برای اکثر رشته‌ها استفاده می‌شود و این باعث می‌شود تا هزینه‌های برگزاری جشنواره پایین بیاید، چون اگر قرار بود تا مسابقات از مرحله مقدماتی و پایه به صورت حضوری برگزار شود، هزینه بسیار بالایی داشت و شرکت کنندگان نیز مجبور بودند چند روزی را برای برگزاری مرحله مقدماتی مسابقات حاضر شوند، اما برگزاری مرحله اول مسابقات به صورت غیر حضوری خیلی بهتر است که امسال نیز به صورت ارسال فایل‌های صوتی و تصویری به دبیرخانه جشنواره واقع در جهاد دانشگاهی یزد انجام شد.

قاسمی در ادامه در رابطه با رقبای خود در مرحله فینال ضیافت قرآنی معراج نیز اظهار کرد: در این زمینه در حال حاضر نمی‌توان با قطعیت سخن گفت؛ چراکه بنده هنوز آگاهی چندانی از رقبای خود ندارم و ایشان را حتی از نزدیک نیز ندیده‌ام. پاسخ قطعی به این سؤال مستلزم این امر است که در مرحله فینال از میزان توانمندی و سطح ایشان آگاهی پیدا کنیم که البته باید به این نکته اشاره کنم که اگر سطح شرکت کنندگان در جشنواره پایین باشد باید برنامه‌ریزی خاصی از سوی مسئولان جهاد دانشگاهی صورت گیرد که این سطح بالا رود.

کارشناس فرهنگی جهاد دانشگاهی واحد اردبیل در ادامه در رابطه با میزان آگاهی خود از سطح داوری این جشنواره قرآنی نیز تصریح کرد: در رابطه با داوری جشنواره باید اشاره کنم که شناخت خاصی از داوران ندارم ولی در این زمینه چیزی که از آن آگاهی دارم و از طرف مسئولان برگزاری جشنواره اعلام شده، این است که داوری جشنواره در سطح استاندارد ملی انجام می‌شود ولی این امر نیز وابسته به سطح آگاهی و مهارت شرکت کنندگان است که اگر سطح ایشان پایین باشد، سطح داوری نیز پایین می‌آید یعنی داوری این ضیافت قرآنی متناسب با آن سطحی است که شرکت‌کنندگان در آن هستند.

وی در ادامه در رابطه با برگزاری مرحله فینال جشنواره در جهاد دانشگاهی واحد یزد نیز اظهار کرد: امسال به فضل الهی توانستم برای اولین بار در دنیا کتابی را با عنوان «بیولوژی حشرات در قرآن کریم»، مجموعه مطالعات میان‌رشته‌ای پیرامون اعجازهای قرآن کریم در رابطه با بیولوژی حشرات به مرحله انتشار برسانم که بنده از این کتاب در مرحله فینال خطابه ضیافت قرآنی معراج در یزد استفاده می‌کنم. البته در آینده‌ای نزدیک نیز به محض اینکه روند مراحل چاپ این کتاب به طور کامل انجام شود، به معرفی کامل آن از طریق خبرگزاری ایکنا خواهم پرداخت.

کارشناس فرهنگی جهاد دانشگاهی واحد اردبیل در پایان سخنان خود ضمن تشکر از جهاد دانشگاهی جهت برگزاری چنین جشنواره‌های قرآنی در سطح کشور و نیز خبرگزاری ایکنا جهت انتشار اخبار این برنامه‌ها که اطلاع‌رسانی خوبی نیز در رابطه با جشنواره ضیافت قرآنی معراج داشته است، تصریح کرد: نکته‌ای که باید در پایان به آن اشاره کنم این است که به نظر می‌رسد تعداد روزهای برگزاری مرحله نهایی جشنواره که به مدت دو روز در جهاد دانشگاهی یزد تعیین شده، کمی محدود است که امیدواریم در این دو روز مدیریت خوبی جهت برگزاری این ضیافت قرآنی انجام و مرحله نهایی جشنواره نیز به نحو شایسته‌ای اجرا شود.

یادآور می‌شود، مراسم اختتامیه سومین دوره ضیافت قرآنی معراج ویژه اعضای سازمان جهاد دانشگاهی و خانواده‌های ایشان به میزبانی جهاد دانشگاهی استان یزد طی روزهای چهارشنبه و پنجشنبه، ۱ و ۲ شهریورماه سال جاری برگزار و از برگزیدگان تجلیل خواهد شد.

 

نام:
ایمیل:
کد را وارد نمائید:
آدرس: تهران -خيابان انقلاب -خيابان قدس -خيابان بزرگمهر - پلاک 85 / تماس با ما : 66402882-66970775 پست الکترونيک: isqa.ir@gmail.com