تاریخچه آغاز فعالیت قرآنی جهاد دانشگاهی و تأسیس دبیرخانه دائمی جشنواره قرآنی دانشجویان

نخستین فعالیت قرآنی جهاد دانشگاهی ، برگزاری مسابقات قرآنی و ایجاد فضای رقابت در دانشگاه ها بود که به صورت رسمی از سال 1364 اولین دوره و در سال 1383 نوزدهمين دوره مسابقات تحت عنوان جشنواره ملی قرآن دانشجویان برگزار شد. این جشنوراه که دبیرخانه دائمی آن از همان ابتدا در جهاد دانشگاهی تأسیس شده بود با هدف نشر و گسترش فرهنگ متعالی قرآن کریم در دانشگاه ها از طریق ایجاد فضای رقابتی در میان دانشجویان هر ساله در رشته های مختلف قرآنی برگزار می شود و گذشت زمان در غنای این حرکت فرهنگی افزوده و کیفیت برگزاری آنر ا ارتقاء داده است. از دیگر فعالیتهای قرآنی جهاد دانشگاهی می توان به برگزاری مسابقات سراسری معارف قرآن و مسابقات قرآن اعضای جهاد دانشگاهی اشاره کرد. در زمینه تولید محصولات قرآنی قابل ذکر است که جهاد دانشگاهی افتخار تولید اولین نشریات و محصولات آموزشی – قرآنی را در سطح گسترده داراست. همچنین در جهت ترویج فرهنگ قرآنی در بین دانشجویان، جهاد دانشگاهی اقدام به برگزاری محافل قرآنی در دانشگاه ها و اردوهای قرآنی در مکانها و زمانهای مختلف نموده است.

تاریخچه فعالیتهای قرآنی جهاد دانشگاهی

پس از انقلاب فرهنگی و بازگشایی دانشگاه ها، در سال 1362 "جهاد دانشگاهی" عهده دار و متولی فعالیتهای فرهنگی دانشگاه ها شد. از همان ابتدا نیز "فعالیتهای قرآنی" همواره به عنوان محور و شالوده اصلی فعالیتهای فرهنگی جهادگران دانشگاهی مطرح بود و مجموعه معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی نسبت به گسترش و تعمیق فعالیتها و برنامه های قرآنی در دانشگاهها توجه ویژه ای مبذول می داشت. این فعالیتها عملاً از سال 1364 با برگزاری نخستین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم دانشجویان شکل منسجم و مشخصی به خود گرفت. مسابقاتی که از آن سال به بعد به صورت منظم و مستمر برگزار شد و ادامه پیدا کرد و سال گذشته بیست و چهارمین دوره این مسابقات در توسط این سازمان برگزار شد. در طول بیست و چهار دوره، جمعاً جدود 3 میلیون نفر از دانشجویان عزیز میهن اسلامی مان در این مسابقات شرکت کردند. از افتخارات جهاد دانشگاهی این است که بسیاری از نخبگان و برجستگان قرآنی کشورمان که در عرصه های بین المللی نیز خوش درخشیده اند، زمانی و حداقل در یکی از دوره های مسابقات سراسری قرآن دانشجویان جهاد دانشگاهی شرکت کرده و حائز رتبه شده اند.

فعالیتهای قرآنی جهاد دانشگاهی با تشکیل"دبیرخانه دائمی مسابقات قرآنی دانشجویان"وارد مرحله جدیدی شد. این دبیرخانه دائمی به منظور منظم کردن و گسترش کمی، کیفی و هدفمند فعالیتهای قرآنی دانشجویان در جهاد دانشگاهی تشکیل شد و ماحصل زحمات و تلاشهای همکاران و مسوولان این دبیرخانه در گسترش و بهینه سازی فعالیتهای قرآنی دانشگاهیان، نقش بسزایی ایفاء کرده است.

گستردگی فعالیتهای قرآنی جهاد دانشگاهی تا به آنجا ادامه یافت که برای استمرار و تقویت این فعالیتها، ایجاد و استقرار سازمان مشخص و نظام مندی ضرورت پیدا کرد. بر اساس این ضرورت و نیز عزم جزم مجموعه جهاد دانشگاهی به منظور توجه ویژه به فعالیتهای قرآنی بود که مرکزی مستقل و با اساسنامه و تشکیلات مشخص در سال 1380 با عنوان "مرکز فعالیتهای قرآنی دانشجویان کشور" به تصویب هیأت امنای جهاد دانشگاهی رسید. این سازمان در سال 1380 فعالیت خود را از یک اطاق و با دو نفر نیرو در ساختمان معاونت فرهنگی جهاد دانشگاهی آغاز کرد و به لطف خداوند متعال و مدد قرآن کریم و به یمن خلوص و تلاش شبانه روزی جهادگران دانشگاهی، اندک اندک بر کمیت و کیفیت توانمندیها و فعالیتهای خود افزود. تا اینکه با گذشت 2 سال، به عنوان"سازمان فعالیتهای قرآنی دانشجویان کشور" و سپس به عنوان" سازمان فعالیتهای قرآنی دانشجویان کشور" وارد عرصه جدیدی گردید.

طراحی و راه اندازی" سایت فعالیتهای قرآنی دانشجویان (ایسکا)" " خبرگزاری قرآنی ایران " "شهر الکترونیکی قرآن" برگزاری جشنواره های ملّی قرآن " " برگزاری چهار دوره مسابقات بین المللی قرآن دانشجویان مسلمان" و برنامه های مختلف دیگر را می توان از محصولات این فضا و تفکر حاکم بر مجموعه فعالیتهای قرآنی سازمان برشمرد.

ایده هایی فراوان دیگری نیز در ذهن پویا و قرآنی برنامه ریزان این سازمان موج می زند. ایده هایی همچون: طراحی و راه اندازی بزرگترین موتور جستجوی اطلاعات قرآنی در اینترنت، راه اندازی پرتال جامع قرآنی جمهوری اسلامی ایران، تشکیل اتحادیه جهانی قرآنی دانشجویان و ....

امید است با کاسته شدن از موانع و مشکلات موجود بر سر فعالیت این مجموعه و با اتکال به عنایات خاص الهی و قرآنی، شاهد به ثمر رسیدن حضور و بهره مندی از مفاهیم و منویات متعالی قرآن کریم در زندگی دانشجویان، دانشگاهیان و عموم مسلمانان و پیروان این دین حنیف و کتاب مبین باشیم.

و من الله التوفیقآدرس: تهران -خيابان انقلاب -خيابان قدس -خيابان بزرگمهر - پلاک 85 / تماس با ما : 66402882-66970775 پست الکترونيک: isqa.ir@gmail.com
تمامي حقوق اين سايت متعلق به سازمان فعاليتهاي قرآني دانشگاهیان کشور مي باشد. استفاده از مطالب اين پايگاه فقط با ذکر منبع مجاز مي باشد