» » «جستارهایی از علم‌پژوهی دینی» منتشر شد


28 شهریور 1396
«جستارهایی از علم‌پژوهی دینی» منتشر شد

کتاب «جستارهایی از علم‌پژوهی دینی» به کوشش محمد محمدرضایی از سوی دفتر نشر معارف روانه بازار نشر شد.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، کتاب «جستارهایی از علم‌پژوهی دینی» حاصل کوشش علمی چند تن از اساتید محقق در عرصه حکمت اسلامی است که با توجه به ابعاد دو مقوله «معرفت دینی» و «علم دینی» تدوین شده است.
معرفت‌شناسی، زیربنای علم دینی و علم انسانی اسلامی است و بخش قابل توجهی از محتوای آثار حکمای اسلامی، به ارائه، تبیین و اثبات مسائل و اصول معرفت‌شناختی اختصاص یافته است. در این بخش، نظریه مطابقات در زمینه چیستی صدق معرفت و همچنین نظریه مبناگرایی، در اثبات صدق معرفت، سهم به سزایی دارند و اندیشمندان مسلمان با استفاده از این اصول در علوم مختلف عقلی و نقلی به نوآوری‌هایی در عرصه معرفت دینی دست یافته‌اند.
این کتاب در شش فصل سامان یافته و همه آنها در معرفی علم دینی لازم و ضروری هستند، معرفت‌شناسی عنوان نخستین فصل این کتاب است. هدف این بخش آشنایی با مهمترین مباحث معرفت‌شناسی به ویژه معرفت‌شناسی دینی معتبر است. زیر امروزه دیدگاه‌هایی در این حوزه مطرح شده است که همه معرفت‌های دینی را ظنی می‌دانند. از این رو هنگامی می‌توانیم از علم دینی سخن بگوییم که دستیابی به معرفت دینی معتبر، ممکن باشد.
بخش دوم «دین‌شناسی» است، هدف این بخش اثبات اهمیت و جایگاه دین و کارکردهای آن در عرصه‌های گوناگون است. در ادامه این مسئله بحث و بررسی در باب نفی پلورالیسم دینی و نیز زبان دین و رابطه عقل و دین انجام شده است که می‌تواند به جنب مقدماتی برای بحث‌های علم دینی باشد. در بخش سوم «رابطه علم و دین» مورد توجه قرار گرفته است و هدف آن آشنایی با انواع دیدگاه‌ها در باب رابطه علم و دین است و در نهایت نظریه مختار درباره تعامل علم و دین بیان شده است.
بخش چهارم «علم دینی» است که هدف آن ارائه تصویری روشن از علم دینی است و به عنوان مقدمه، برخی از دیدگاه‌های رایج در باب علم دینی نیز مورد توجه قرار گرفته است. «فلسفه علم» در بخش پنجم به نقد و بررسی دیدگاه‌های اثبات‌گرایی، تأییدگرایی و ابطال‌گرایی در حوزه روش‌شناسی علوم تجربی اختصاص یافته است و در پایان، بخش ششم عنوان «ضمائم» را گرفته است که در راستای غنابخشی به محتوای کتاب، دیدگاه‌های اساتید و آیات عظام حضرت جوادی آملی، سبحانی و مصباح یزدی در باب علم دینی ارائه شده است.
تدوین این اثر از فصل نخست تا پایان به ترتیب از سوی محمد محمدرضایی استاد دانشگاه تهران، حجت الاسلام حمیدرضا شاکرین، دانشیار پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، سیدمحمدعلی دیباجی دانشیار دانشگاه تهران، حجت الاسلام رضا حاج ابراهیم استادیار دانشگاه امیرکبیر و حجت الاسلام  ابوالفضل ساجدی استاد مؤسسه امام خمینی(ره) انجام شده است.
یادآور می‌شود، کتاب «جستارهایی در علم‌پژوهی دینی» با زیر عنوان «معرفت‌شناسی اسلامی و علم دینی» از سوی دفتر نشر معارف با شمارگان هزار نسخه و بهای ۱۳ هزار تومان در دسترس علاقه‌مندان قرار گرفته است.

آدرس: تهران -خيابان انقلاب -خيابان قدس -خيابان بزرگمهر - پلاک 85 / تماس با ما : 66402882-66970775 پست الکترونيک: isqa.ir@gmail.com